Historia malowania paznokci i lakieru do paznokci

Historia malowania paznokci i lakieru do paznokci.

Lakier do paznokci jest z pewnością jednym z najchętniej używanych produktów kolorowych przez kobiety. Często kobiety czują się z nim piękniejsze i bardziej pewne siebie. Skąd się jednak wziął fenomen tego cuda i komu przypisuje się jego wynalezienie?
Nie od dziś wiadomo, że historia malowania paznokci sięga bardzo dawnych czasów, jednak wciąż pozostaje tajemnicą, kto po raz pierwszy wpadł na pomysł ozdabiania paznokci. Spór toczy się do dziś, o wynalezienie lakieru kłócą się Inkowie, Chińczycy i Egipcjanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że ten zwyczaj był znany już 3000 lat p. n.e. Pomalowane paznokcie miały oznaczać, że osoba będąca ich posiadaczką nie musiała martwić się o pieniądze ani zajmować się pracą fizyczną. Używano różnych barwników naturalnych – roślinnych i woskowych. Popularna była choćby koszelina, czyli zmielony proszek z owadów, nadający paznokciom piękną ciemnoczerwoną barwę.
Mimo, że malowanie paznokci było znane też w starożytnym Rzymie i Grecji, to największą popularność na naszym kontynencie taki sposób makijażu zyskał w XIX wieku. Wielkim fanem malowania paznokci był chociażby francuski król Ludwik Filip (panujący w latach 1830-1848). To właśnie za jego czasów popularność zyskały delikatne zabiegi kosmetyczne.
Moda na paznokcie zaczęła się „na poważnie” w latach 30. XX wieku. Wtedy to upowszechniło się kino, a razem z nim wielka moda na czerwony kolor paznokci, której wielką zwolenniczką była Greta Garbo. Jak wtedy wyglądał lakier do paznokci? Cóż, może to troszkę dziwne, ale przypominał on.. lakier samochodowy. Oprócz tego, często przy przedłużaniu paznokcia, korzystano z taśmy filmowej, którą cięło się na małe kawałki i naklejało na płytkę paznokcia.
Produkcja lakierów podobnych do tych, które stosuje się obecnie, rozpoczęła się od dwóch braci Revsonów, założycieli znanej marki Revlon. Oparli oni swoją produkcję na pigmentach, co znacznie ułatwiło dobieranie kolorów do indywidualnych preferencji. Dzięki zastosowaniu glinki, lakiery dobrze przylegały do płytki paznokcia i był bardzo trwałe.

Dodaj komentarz