Preparaty do pielęgnacji stóp

Preparaty do pielęgnacji stóp

Wśród preparatów do pielęgnacji stóp wyróżnia się koncentraty do kąpieli, pudry i spraye, toniki, kremy i balsamy oraz peelingi ścierające i specjalne nalewki przeciwko zrogowaciałemu naskórkowi, odciskom, grzybicy stóp i paznokci.

Dodatki do kąpieli stóp mają skład podobny do pozostałych środków do oczyszczania skóry. Mają działać dezodoryzująco, dezynfekująco, keratolitycznie i ściągająco. Garbniki z liści i kory oczaru wirgilijskiego (hamamelisu), wyciągi z kory dębu i chinowca oraz hydroksychlorek glinowy zwężają ujścia gruczołów potowych i zmniejszają potliwość stóp. Dezodoranty hamują rozkład składników potu. Antyperspiranty hamują w pierwszej kolejności wydzielanie potu.

Przyczynami szeroko rozpowszechnionych grzybic stóp i paznokci jest noszenie niewłaściwego obuwie, np. tenisówek, butów z materiałów syntetycznych, a także nylonowych rajstop oraz dieta bogata w cukier i produkty z białej mąki. Moda na sztuczne paznokcie także może się przyczynić do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Grzyby i bakterie dostają się między własne i sztuczne paznokcie.

Substancje stosowane w pielęgnacji stóp często są farmaceutykami. Substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, takie jak klotrimazol i kwas undecylenowy, zapobiegają grzybicom i zakażeniom bakteryjnym. Są one dostępne na rynku w postaci roztworów, nalewek, kremów i sprayów. Zaletami sprayów jest to, że pozostawiają na skórze niewidoczną warstwę, dzięki której substancje dezynfekujące mogą dtugo dziatać na skórę i płytkę paznokciową. Spraye nadają się do szybkiej dezynfekcji stóp przed zabiegiem i do bezpiecznej dezynfekcji rąk, ponieważ zawierają dużo izopropanolu. Kremy bez dodatku wody, na bazie wazeliny i wosków, mogą również być stosowane w leczeniu grzybic stóp i paznokci.

Podczas zabiegu pielęgnacji stóp może dojść do kontaktu z zarazkami chorobotwórczymi, dlatego tak ważne są wszelkie środki zapobiegające zakażeniom. Oprócz dezynfekujących sprayów i środków do mycia rąk, należy stosować nalewki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a także profilaktycznie rękawiczki i maseczki na twarz.

Inne środki przeciwbakteryjne do pielęgnacji stóp to farnezol, triklosan lub pochodne chloroheksydyny. Farnezoi, występujący w olejku z kwiatów lipy alkohol terpenowy, niszczy przede wszystkim bakterie rozkładające pot. Niektóre oleje perfumowane mają właściwości przeciwbakteryjne i coraz częściej próbuje się wykorzystać w kosmetyce ich działanie bakteriostatyczne. Olejki z krzewu herbacianego, goździków, tymianku oraz aldehyd cynamonowy są znanymi składnikami dezodorantów i preparatów do pielęgnacji stóp. Substancje te mają jednak charakterystyczny zapach, co może utrudniać perfumowanie zawierających je preparatów. Czwartorzędowe sole amoniowe (Quaty) wykazują duże powinowactwo do keratyny, hamują bakteryjny rozkład potu.
Oprócz substancji dezodoryzujących, dezynfekujących i ściągających, pudry do stóp zawierają także związki absorbujące zapach i pot, np. dwutlenek krzemu. Pudry produkowane są na bazie talku, tlenku cynku, kaolinu i kwasu krzemowego. Pudry do stóp w sprayu zawierają absorbenty zapachu, dezodoranty i olejki perfumowane. Ich podstawę stanowią skrobia ryżowa i gazy pędne. W kilka minut po spryskaniu powstaje na skórze delikatna pudrowa warstwa, która wchłania pot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *