Maski termiczno-modelujące

Maski termiczno-modelujące składają się z proszkowych mieszanek substancji mineralnych na bazie gipsu (siarczanu wapnia) lub glinki kaolinowej. Rozrabia się je na gęstą papkę i grubo nakłada na skórę. Podczas wysychania maska termiczno-modelująca powoli oddaje ciepło.

Temperatura pod maską termiczno-modelującą może wynosić nawet do 45°C, w zależności od ilości związków utrzymujących ciepło. Taka temperatura sprzyja przenikaniu do skóry substancji czynnych z nałożonego wcześniej kremu lub płynu z ampułki. Warstwa rogowa zostaje rozpulchniona, pory skórne i naczynia włosowate się rozszerzają, limfa i płyn zewnątrzkomórkowy gromadzą, tworząc obrzęk, który sprawia, że skóra wydaje się jędrniejsza i gładsza. Ze względów fizjologicznych sensowny byłby manualny drenaż limfatyczny, aby pobudzić przepływ limfy i zaopatrzyć komórki w substancje odżywcze. Drenaż limfatyczny usuwa obrzęk. Maski termiczno-modelujące z następującym po nich manualnym drenażem limfatycznym przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry. Ze względu na działanie pobudzające krążenie krwi odradza się stosowanie zabiegów termicznych przy rozszerzonych naczyniach włosowatych i nadwrażliwej tkance. Nie można również lekceważyć niebezpieczeństwa pojawienia się rozszerzonych naczyń włosowatych po tego rodzaju zabiegu. Podczas zabiegu maska termiczno-modelująca kurczy się i dlatego powstaje na skórze uczucie napięcia. Większa część kremu znajdującego się pod maską termiczną wnika nie w skórę, lecz w skorupę gipsową.

Niektóre firmy kosmetyczne oferują ogrzewane elektrycznie maski termiczne z tworzywa piankowego i folii lateksowej. Ogrzewają one skórę tak jak poduszka elektryczna i utrzymują stałą temperaturę. Ich działanie podobne jest do maski termiczno-modelującej i dlatego mówi się również o liftingu termicznym. Głębokie zabiegi ogrzewające całego ciała określane są jako stylizacja termiczna, podczas której dzięki wysokiemu zużyciu energii pobudzana jest przemiana materii i ukrwienie. Po tym zabiegu powstaje obrzęk, który można usunąć manualnym drenażem limfatycznym. Liftingu termicznego i stylizacji termicznej nie można stosować przy rozszerzonych naczyniach włosowatych, zapaleniu tkanki łącznej, żylakach, zapaleniu żył i skłonności do zakrzepicy.

Parafina w temperaturze pokojowej jest stałym woskiem mineralnym, który topi się pod wpływem temperatury. Najpierw przygotowuje się skórę smarując ją płynem z ampułki, kremem i nałożeniem włókniny, następnie można nałożyć pędzlem lub szpatułką rozgrzaną parafinę. Maski parafinowe zawierają przede wszystkim parafiny twarde. Ich temperatura topnienia wynosi 50-62°C. Podczas gdy rozgrzana płynna parafina twardnieje na warstwie włókniny, pod maską wzrasta temperatura o 1-2°C, gdyż skóra nie może oddać ciepła do otoczenia. Ze względu na działanie okluzyjne zamknięta warstwa parafinowa ma działanie podobne do maski termiczno-modelującej, jednak jest delikatniejsza, gdyż wzrost temperatury jest niższy. Kąpiele i maski parafinowe sprawdziły się także jako zabiegi uzupełniające pielęgnację rąk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *