Surowce kosmetyczne pochodzenia zwierzęcego

Surowce kosmetyczne pochodzenia zwierzęcego

Wśród surowców pochodzenia zwierzęcego wyróżniamy wyciągi z łożyska i grasicy, hydrolizaty białek ze skóry wołowej, mleczko pszczele oraz kit pszczeli (propolis). Niektóre surowce pochodzenia zwierzęcego spełniają rolę utrwalaczy zapachów w produkcji perfum. Należą do nich piżmo, cybet (cywet), ambra oraz kastoreum.

Wyciągi z łożyska i grasicy pozyskiwane są z organów krów, cieląt, świń i owiec. Łożysko jest narządem rozwijającym się w czasie ciąży i zapewnia embrionowi pożywienie i tlen. W kosmetyce wykorzystuje się pozbawione hormonów wyciągi z łożysk krów i świń z 3-4 miesiąca ciąży. Zawierają one aminokwasy, węglowodany, lipidy i fosfolipidy, kwasy nukleinowe, enzymy, witaminy, sole mineralne oraz pierwiastki śladowe. Wyciągi rozpuszczalne w wodzie są szczególnie bogate w enzymy, a rozpuszczalne w tłuszczach zawierają lipidy i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Wyciągi z łożysk pobudzają krążenie krwi i dzięki temu przyspieszają procesy metaboliczne w skórze. Ich zadaniem jest także zwiększenie elastyczności włókien tkanki łącznej. Surowce te wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji kremów, ampułek i miękkich masek do skóry atroficznej i źle ukrwionej.

Dzięki pobudzaniu procesów metabolicznych oraz nawilżaniu naskórka wyciągi z grasicy cieląt, owiec i świń mają opóźniać procesy starzenia się skóry. W medycynie wyciąg z komórek grasicy wykorzystywany do leczenia osób podatnych na zakażenia, reumatyzmu oraz niektórych nowotworów, a także chorób wieku podeszłego. Działaniem dodatkowym tego zastosowania okazał się świeży wygląd skóry, przyspieszone gojenie ran i lepszy wzrost włosów. Dzięki tym właściwościom wyciągi z grasicy zaczęto wykorzystywać również w produkcji kosmetyków, ale ich działanie kosmetyczne jest słabo udokumentowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *