Wywiad do oceny skóry cz.2

Zaburzenia ukrwienia najwcześniej występują w kończynach dolnych. Wzrost paznokci na palcach stóp jest spowolniony, przybierają one żółtawo -brązo we zabarwienie i łatwo zakażają się grzybicą. Stopy stale są zimne i utrudniają wieczorem zasypianie. Mrowienie w nogach wskazuje na zaawansowany stan chorobowy, podobnie jak przebarwienia na skórze i powolne gojenie się ran. Wyraźne rozszerzone naczynia włosowate na policzkach, z towarzyszącym zaczerwienieniem skóry, wskazują na zaburzenia krążenia. Kosmetyczka powinna w takim wypadku skierować klientkę do lekarza. Takie objawy znacznie utrudniają przeprowadzenie zabiegu kosmetycznego. Nie należy wówczas usuwać owłosienia z nóg, przeprowadzać zabiegów likwidujących celluiit i stosować zabiegów z użyciem prądu.

Zaburzenia przemiany materii spowodowane cukrzycą wcześnie widoczne są na skórze. Typowe objawy to: świąd bez wyraźnych zmian skórnych, stany zapalne błon śluzowych, stale pojawiające się wypryski, szczególnie w fałdach skórnych. Skłonność do zakażeń spowodowana jest obniżoną odpornością organizmu.

Hormony mają wpływ na stan skóry, włosów i gruczołów. Niedoczynność nadnerczy jest przyczyną brązowego zabarwienia skóry, a ich nadczynność powoduje nadmierny porost włosów i zmiany trądzikowe.

Zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych również może spowodować zmiany skórne, takie jak plamy barwnikowe na twarzy, a także reakcje fototoksyczne. W takich przypadkach należy zalecić używanie preparatu chroniącego przed promieniowaniem UV. Plamy, które raz się pojawią, trudno jest potem usunąć. Makijaż maskujący i inne metody kosmetyki upiększającej są wówczas jedyną pomocą. Podawanie hormonów i niektórych leków nasercowych powoduje przejściowe osłabienie włosów, po którym mogą stać się ładniejsze i bujniejsze. Żylaki należą do niebezpiecznych stanów chorobowych. Nikotyna i brak ruchu nasilają ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Wspomagające zabiegi kosmetyczne są w tym przypadku niedozwolone. Stany zapalne i grzybice pochwy mogą być objawami towarzyszącymi antykoncepcji hormonalnej. Należy zwracać uwagę zarówno na klientki w okresie dojrzewania, klimakterium, jak i stosujące pigułki antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *