Kwasy tłuszczowe cz.1

tmpd761-2 Kwasy tłuszczowe

W wyniku dodania kolejnej grupy CH2 do cząsteczki kwasu octowego powstaje szereg homologiczny alifatycznych kwasów karboksylowych, które mogą być traktowane jako pochodne węglowodorów łańcuchowych (parafin). Kwasy o większej liczbie atomów węgla (ponad 8) są składnikami tłuszczów naturalnych i nazywa się je kwasami tłuszczowymi. W przyrodzie występują wyłącznie kwasy zawierające parzystą liczbę atomów węgla. Do najczęściej spotykanych należą kwasy zawierające 16 atomów węgla (np. kwas palmitynowy) i 18 atomów węgla (np. kwas stearynowy). Wydzielenie czystych kwasów tłuszczowych jest trudne, dlatego w praktyce stosuje się ich mieszaniny. Techniczną mieszaninę kwasów stearynowego i palmitynowego nazywa się stearyną.
Kwasy tłuszczowe mają bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, przede wszystkim do produkcji mydeł, syntetycznych wosków i środków powierzchniowo czynnych. Wolne kwasy tłuszczowe w niewielkim zakresie znajdują zastosowanie w kosmetykach, jako składniki niektórych kremów, emulsyjnych preparatów nietłuszczących i jako substancje zmniejszające odtłuszczające działanie środków myjących.

Kwas stearynowy należy do nasyconych kwasów tłuszczowych. Do nienasyconych kwasów tłuszczowych należą kwasy olejowy, linolowy i linolenowy. Występują w olejach roślinnych, np. oliwie z oliwek, oleju z kiełków pszenicy i z wiesiołka. Wzory strukturalne pokazują, że w cząsteczce nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdują się jedno, dwa lub trzy podwójne wiązania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *