Parafiny są prostymi związkami węgla i wodoru o długich łańcuchach. Uzyskiwane są w procesie destylacji ropy naftowej, następnie są oczyszczane i przetwarzane do celów kosmetycznych. Nazywa się je olejami, wazelinami i woskami mineralnymi. Oleje mineralne stanowią dobrą podstawę olejów do masażu i kremów wodoodpornych. Wazeliny stosowane są w preparatach do demakijażu i ochronnych. Woski mineralne potrzebne są do produkcji pomadek do ust, dezodorantów w sztyfcie, masek parafinowych i wosków do depilacji.
Ponieważ parafiny zbudowane są z węgla i wodoru nazywane są węglowodorami. Węglowodory o krótkich łańcuchach (do butanu) to gazy. Węglowodory o średnich i dłuższych łańcuchach są płynne. Im dłuższe są łańcuchy węglowodorowe, tym wyższa jest temperatura topnienia i lepkość związku.
Oleje mineralne, zawierające węglowodory o łańcuchach składających się z kilkunastu i więcej atomów węgla, nazywają się olejami parafinowymi. Mają właściwości natłuszczające, ale nie wnikają w warstwę rogową skóry. Tworzą na skórze zamkniętą warstwę ochronną i nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne ze składnikami skóry. Nie wchodzą łatwo w reakcje, nawet pod wpływem światła, ciepła i tlenu, dlatego nie jełczeją. Odznaczają się także właściwościami hydrofobowymi, dzięki którym zapobiegają utracie wilgoci. Węglowodory można mieszać z tłuszczami i olejami. Środki oczyszczające, usuwające zanieczyszczenia rozpuszczalne w oleju oraz resztki makijażu, zawierają mniej lub więcej olejów parafinowych i wazelin.
Dzięki stałym parafinom preparaty kosmetyczne uzyskują wymaganą konsystencję. W zależności od tego, czy produkt ma być stały czy płynny, dodawana jest odpowiednia ilość olejów, wazelin i wosków parafinowych.
Niektóre sztyfty kosmetyczne, np. pomadki do ust i dezodoranty w sztyfcie, upłynniają się pod wpływem nacisku. Ta zdolność określana jest jako tiksotropia. Takie właściwości sztyftów są uzyskiwane przez zmieszanie odpowiednich ciekłych i stałych węglowodorów o długich łańcuchach.