Preparaty do makijażu oczu – Cienie do powiek

Preparaty te obejmują szeroką paletę kosmetyków: cienie do powiek, konturówki i kredki do oczu, kredki do brwi, tusze do rzęs. Zastosowanie tych preparatów ma sprawić, że oczy będą się wydawać większe, świetliste i bardziej wyraziste. Z ich pomocą można podkreślić, poprawić, ale również zmienić kształt oczu. Oprócz podstawowych reguł malowania oczu istnieją sezonowe propozycje, propagujące mocne, zdecydowane bądź prawie przezroczyste kolory i sposoby malowania.

Cienie do powiek dostępne są w postaci kremów na bazie emulsji, mieszanek wosku i oleju parafinowego, oleju rycynowego, lanoliny, wosków i estrów kwasów tłuszczowych. Najczęściej oferuje się jednak cienie w postaci prasowanego pudru na bazie talku, glinki kaolinowej i tlenku cynku. Pudrowe cienie nakłada się na powieki aplikatorem lub pędzelkiem.

Największą popularnością cieszą się nalewane do form cienie do powiek w postaci sprasowanego pudru. Składają się z bazy pudrowej, syntetycznych tlenków żelaza w kolorach żółtym, czerwonym, brązowym i czarnym, niebieskiej, zielonej i fioletowej ultramaryny, substancji wiążących oraz większej lub mniejszej ilości pigmentów perłowych. Dzisiaj nie należy się już obawiać resztek ciężkich metali, które mogłyby się znajdować w nieoczyszczonych lakierach lub pudrze. Mimo to, tak jak inne preparaty kosmetyczne, również cienie do powiek mogą wywołać podrażnienia skóry i uczulenie. Ponieważ preparaty stosowane są wokół oka, muszą być dobrze konserwowane. Bardzo ważna jest etykietka zawierająca skład produktu ze szczególnym uwzględnieniem środków konserwujących. Aby do cieni do powiek nie dostały się bakterie, kosmetyczka powinna pamiętać, aby nie były zbyt długo otwarte, gdyż może się to przyczynić do zanieczyszczenia preparatu. Po każdym zastosowaniu aplikator i pędzel należy oczyścić szamponem i zdezynfekować.

Dobre cienie do powiek powinny się łatwo wyjmować z pojemnika i nie kruszyć. Powinny być miękkie i przyjemne w dotyku oraz dobrze pokrywać powierzchnię powiek. Istotne jest, aby po nałożeniu cienie nie odkładały się w kącikach oczu i zagięciach powieki. Powinny być też odporne na deszcz i łzy. Trwałość cieni do powiek nie zależy jednak tylko od receptury, ale także od kształtu powieki i stopnia natłuszczenia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *