Środki upiększające

Środki upiększające.

Klasyfikacja środków upiększających według SWW jest następująca:

1324-41 — pudry kosmetyczne,

1324-42 — kredki do warg,

1324-43 — róże do twarzy,

1324-44 — środki do pielęgnacji paznokci: emalie, lakiery, zmywacze, olej do paznokci, środki do polerowania, środki do ochrony paznokci,

1324-45 — środki do upiększania opraw oczu: henna,, kredki do powiek, olejek do powiek, ołówki do brwi, tusze do rzęs, pastele do oczu.

Sklasyfikowane według SWW wyroby często w handlu określa się jako kosmetyki kolorowe Spełniają one w życiu kobiety niebagatelną rolę. Dobrze dobrane podkreślają naturalne piękno twarzy, ust, oczu, paznokci każdej kobiety, korygują ewentualne defekty skóry, zapewniają poczucie zadbania, pewności siebie oraz stwarzają indywidualny i niepowtarzalny wizerunek.

Pudry kosmetyczne służą do ochrony cery przed wpływami atmosferycznymi. Nadają skórze świeży i matowy wygląd, chłoną nadmierne wydzieliny skóry. Pudry są to mieszaniny bardzo miałko sproszkowanych: skrobi ryżowej lub pszennej, bieli cynkowej (ZnO), węglanu magnezu (MgCO3), kaolinu z dodatkiem barwników i kompozycji zapachowych. Powinny charakteryzować się następującymi właściwościami:

— mieszanina powinna być lekka, miałka, jednorodna w całej masie, o odpowiedniej śliskości,

— nie może zawierać grudek,

— nie może mieć zanieczyszczeń mechanicznych,

— powinny mieć przyjemny zapach,

— powinny mieć dobre właściwości kryjące i dobrą przyczepność do skóry, dobrą chłonność potu.

W sprzedaży znajdują się pudry w postaci sypkiej, prasowanej, w kremie, w emulsji o bardzo dużej gamie barw i odcieni.

Korektory są sprzedawane w postaci sztyftów, szminek z półpłynną zawartością. Służą do tuszowania niedoskonałości cery, np. przebarwień, blizn, rozszerzonych naczynek krwionośnych, wyprysków. Są to preparaty tylko do stosowania miejscowego.

Róże, to wyroby otrzymywane z drobno mielonego pudru i pigmentów, połączonych białkiem. Umiejętnie używane służą do korekty kształtu twarzy, jak również nadają cerze „zdrowy” wygląd. Występują w formie kremu (pasty) i kamienia (prasowane). W oferowanym asortymencie róży można spotkać tzw. róż opalizujący, przeznaczony na wieczór i specjalne okazje.

Pomadki do warg, popularnie zwane szminkami, są wytwarzane z naturalnych wosków, olejów (awocado, oleju nasion rącznika, oleju z kiełków pszenicy itp.), trwałych barwników, środków zapachowych i konserwujących. W celu zwiększenia efektów pielęgnacyjnych, nawilżających i ochronnych, producenci do składu niektóry pomadek wprowadzają ceramidy, witaminy A, E, F i filtry UV.

Szminki są produkowane w formie oczkowo-rdzeniowej lub w kremie z aplikatorem do kolorowania lub korygowania ust. Barwy jasne, a zwłaszcza perłowe, optycznie powiększają wargi, ciemne zaś — zmniejszają. W asortymencie pomadek znajdują się: pomadki luksusowe, ochronno-witaminowe, kryjące, perłowe, lśniące i utleniające.

Pomadki do warg powinny się łatwo nakładać, doskonale „trzymać” na ustach, nie rozmazywać się i nie rozpływać, nie mogą podrażniać błon śluzowych i skóry.

Błyszczki do ust stosuje się na pomadki. Zwiększają one połysk i utrwalają makijaż; poza rolą upiększającą, klasyczne błyszczki są także środkami ochrony warg.

Konturówki podkreślają kształt ust, zapobiegają rozpływaniu się pomadki.

Cienie do powiek pozwalają na podkreślenie naturalnego koloru oczu. Produkuje się je w postaci szminek (sztyfty), kremów, kremożelów lub pudrów sypkich i prasowanych. Kolory cieni należy dobierać w zależności od pory dnia, koloru oczu, a nawet tonacji garderoby. Ogólnie cienie do powiek dzieli się na: ciepłe — brązy, beżowe, złote i zimne — róże, fiolety, niebieskie.

Producenci kosmetyków kolorowych publikują barwne katalogi, karty kolorów, informacje na temat kolorystyki swoich wyrobów. Oprócz palet barw, są podawane nazwy określonego koloru oraz ich numery katologowe lub kody.

Dodaj komentarz