Środki kosmetyczne do pielęgnacji skóry

Środki kosmetyczne do pielęgnacji skóry.

W celu zaprezentowania bardzo różnorodnego asortymentu środków do pielęgnacji skóry przedstawiono ich klasyfikację:

1324-31 — kremy kosmetyczne;

1324-32 — środki do czyszczenia i zmywania skóry: mleczka i śmietanki kosmetyczne, olejki zmywające, zmywacze spirytusowe;

1324-33 — olejki i oliwy kosmetyczne: olejki do opalania, oliwy zwykłe i witaminizowane dla dzieci;

1324-34 — gliceryny i wazeliny kosmetyczne;

1324-35 — płyny do pielęgnacji skóry;

1324-36 — maseczki kosmetyczne do twarzy;

1324-37 — środki kosmetyczne do kąpieli;

1324-38 — inne środki do pielęgnacji skóry.

Skóra w organizmie ludzkim, ze względu na zajmowaną powierzchnię, jest największym organem. Tworzy ona zewnętrzną powłokę ciała i spełnia wiele ważnych funkcji. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej. W komórkach wielowarstwowego naskórka znajduje się m.in. keratyna, która odpowiada za ochronę przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi środowiska. W skórze właściwej włókna kolagenowe tworzą gęstą sieć dla komórek, naczyń krwionośnych, gruczołów potowych i łojowych.

Kolagen jest naturalnym białkiem, które zapewnia skórze sprężystość, rozciągliwość i młodzieńczy wygląd. Z upływem lat struktura kolagenowa ulega osłabieniu i destrukcji, obrazem czego jest utrata elastyczności i zmarszczki. Cerę (wierzchnią warstwę skóry z jej cechami), w zależności od rozmieszczenia i pracy gruczołów, dzieli się na: normalną, suchą, tłustą i mieszaną.

Wyroby kosmetyczne wspomagają funkcje życiowe skóry, spowalniają procesy starzenia się, wyrównują braki i działają regenerująco oraz chronią ją przed czynnikami środowiska.

Kremy kosmetyczne — należą do emulsji, tj. układu dwóch cieczy (w/o, o/w) wzajemnie w sobie nierozpuszczalnych. Na ogół jedną z nich jest woda lub roztwór wodny substancji w niej rozpuszczonej, np. gliceryny, a drugą najczęściej oleje. Trzecią substancją, umożliwiającą zawieszenie drobniutkich kropelek, jest emulgator, np. lanolina. Oprócz podstawowych składników emulsji, w skład kremów wchodzą witaminy, wyciągi z roślin (ziół), białka (proste — proteiny i złożone, np. kolagen), enzymy, olejki eteryczne oraz ostatnio bardzo popularne — algi. Wszystkie te składniki są utrwalone środkami konserwującymi.

Algi należą do glonów, jedno- lub wielokomórkowych roślin, które znalazły zastosowanie w kosmetyce ze względu na swój skład chemiczny. Działają bakteriobójczo oraz wspomagają wzrost komórek skóry.

Kremy kosmetyczne, zgodnie z klasyfikacją SWW, dzieli się na: popularne i sportowe, nawilżające, biologiczne, do opalania, przeciw piegom, ochronne i inne. Powinny one charakteryzować się następującymi właściwościami:

— być dobrze wchłaniane przez skórę (wyjątkiem są kremy ochronne, które powinny tworzyć cienka warstewkę na powierzchni skóry),

— dobrze rozsmarowywać się,

— nie zatykać porów,

— nie powodować podrażnień i uczuleń,

— mieć jednorodną i jednobarwną konsystencję,

— mieć przyjemny zapach,

— mieć pH odpowiednie dla skóry, tj. w granicach 4-6.

pH — wskaźnik stężenia jonów wodorowych, jedna z podstawowych właściwości, wpływająca na jakość kremu; wartość jego powinna odpowiadać wartości pH skóry, tj. 5,5.

Dodaj komentarz