Już w starożytnej Grecji stałym elementem rytuału oczyszczania było nacieranie ciała różnymi maściami. Woda, mydło lub syndety usuwają część składników bariery ochronnej skóry, dlatego po myciu, kąpieli, pływaniu i saunie należy uzupełnić te braki za pomocą odpowiednich kremów. Zdrowa skóra wprawdzie regeneruje się sama, ale odbudowa warstwy hydrolipidowej trwa po kąpieli cd pół do nawet czterech godzin. Po nałożeniu na skórę balsamu, kremu czy mleczka do ciała zostają uzupełnione lipidy powierzchniowe i cementu międzykomórkowego, skóra jest nawilżona i odzyskuje prawidłowe pH.
Balsamy i rzadkie mleczka najczęściej są emulsjami typu O/W. Łatwo się rozsmarowują, wchłaniają i nie pozostawiają żadnej tłustej warstwy na powierzchni skóry i dlatego cenione są przez konsumentów. Emulsje typu O/W nadają się bardziej do skóry tłustej i normalnej. Dla skóry suchej i dojrzałej korzystniejsza jest po dłuższym kontakcie z wodą emulsja typu W/O, silniej natłuszczająca skórę i silniej ograniczająca przezskórną utratę wody. Jeśli komuś zależy na optymalnym nawilżeniu i gładkiej skórze, powinien sięgnąć po emulsje typu W/O w postaci kremu do ciała lub gęstego mleczka. Zapotrzebowanie na lipidy i hydrofilowe substancje nawilżające jest większe w miesiącach zimowych. Emulsje bogatolipidowe muszą być wcierane zdecydowanie i niekoniecznie musi być to nieprzyjemne. Delikatny masaż ciała po kąpieli poprawia samopoczucie.
Balsamy do ciała, które mają przeciwdziałać wiotczeniu i stanom zapalnym podskórnej tkanki łącznej, zawierają dodatki poprawiające krążenie, np. ester metylowy kwasu nikotynowego, wyciągi z papryki, imbiru i podobne. Balsamy rozgrzewające poprawiają przepływ krwi w naczyniach włosowatych i przygotowują skórę do wchłonięcia specjalnych preparatów.