Alkohole wielowodorotlenowe

Alkohole wielowodorotlenowe

W alkoholach wielowodorotlenowych dwa lub więcej atomów wodoru jest zastąpionych grupami hydroksylowymi (grupy OH). Glikol, środek rozmrażający, jest alkoholem dwuwodorotlenowym. Jego cząsteczka zawiera dwie grupy OH i dlatego dodaje się w nazwie sylabę di-. W kosmetyce stosowana jest często pochodna propanu – propandiol (glikol propylenowy) i pochodna butanu – butandiol (glikol butylenowy). Glikole propylenowy i butylenowy są przezroczystymi, higroskopijnymi cieczami. Ponieważ w stężeniu większym niż 5% mocno przyciągają wodę, stosowane są w kremach i preparatach oczyszczających jako związki zatrzymujące wodę i jako zmiękczacze. Jednym z nowych związków jest hydrolit-5, pentandiol (glikol pentylenowy). Dodany do kremów ma poprawiać zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci i tym samym zwiększać stopień nawilżenia naskórka.

Najbardziej znanym alkoholem jest gliceryna (glicerol lub propantriol), która ma trzy grupy wodorotlenowe. Gliceryna jest przezroczystą cieczą o konsystencji syropu i słodkawym smaku. Trzy grupy wodorotlenowe w cząsteczce gliceryny sprawiają, że jest bardzo higroskopijna. Gliceryna jako dodatek do kremów, toników do twarzy i wód po goleniu może zatrzymywać wilgoć w skórze. Jeśli jednak preparat zawiera jej zbyt dużo, pozostawia na skórze lepki ślad.

Wszystkie preparaty, które należy chronić przed wyschnięciem, np. żele pod prysznic, pasty do zębów, kremy do golenia i do rąk, toniki do twarzy, balsamy do ciała i hydrożele, zawierają glicerynę i(lub) inne alkohole wielowodorotlenowe. Mówimy wtedy, że alkohol wielowodorotlenowy pełni funkcję humektanta. Gliceryna poprawia właściwości powlekające emulsji typu- O/W i mydeł. Na rynku dostępny jest 85% roztwór gliceryny (15% to woda). W stężeniach wyższych niż 30% gliceryna może podrażniać skórę w wyniku odciągania wody.

Sorbitol (heksanoheksaol) jest alkoholem wielowodorotlenowym. Zawiera sześć grup wodorotlenowych. Jego higroskopijność jest nieco słabsza od gliceryny. Handlową postacią sorbitolu jest wodny roztwór o stężeniu około 70%. Używany jest jako środek nawilżający i humektant. Roztwory sorbitolu są słodkie. Cukierki z mięty pieprzowej i gumy do żucia bez cukru słodzi się właśnie sorbitolem.

Alkoholem, spełniającym ważną rolę w kosmetyce jest d-pantenol. Jest on prekursorem kwasu pantotenowego i jako prowitamina Bs zaliczany jest do witamin. Pantenol wnika w naskórek i skórę właściwą, a także w łodygę i korzeń włosa. Łagodzi podrażnienia słoneczne, zmniejsza zaczerwienienie skóry. Z tego powodu dodawany jest do wielu preparatów po opalaniu. Stosowany jest również w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów, gdyż poprawia zdolność zatrzymywania wody przez keratynę skóry i włosa. Pantenol pobudza, procesy podziału komórek warstwy podstawnej, co przyczynia się do szybszej regeneracji naskórka.

Oprócz alkoholi wielowodorotlenowych, nawilżenie naskórka poprawiają także substancje okluzyjne, wytwarzające powłokę zatrzymującą ciepło i wilgoć, np. parafiny. Substancje zbliżone budową do składników naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, np. alkohole tłuszczowe, poprawiają zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *