Hormony żeńskie (estrogeny)

Hormony żeńskie (estrogeny) z łożyska zdecydowanie poprawiają ciśnienie płynów komórkowych oraz liczbę podziałów komórkowych w warstwie komórek podstawnych. Działają regenerująco na włókna elastynowe tkanki łącznej, hamują wydzielanie łoju i wspomagają porost włosów. Kortykosteroidy, hormony nadnercza, zapobiegają wszelkiego rodzaju zapaleniom. Ponieważ hormony mogą przez skórę przenikać do naczyń krwionośnych, nie można wykluczyć działań niepożądanych na układ hormonalny organizmu. Z tego względu od 1 sierpnia 1979 roku nie wolno stosować hormonów jako substancji czynnych w kosmetyce. Maści oraz toniki do włosów zawierające hormony mogą być przepisane jedynie przez lekarza. (W Polsce zabronione jest wykorzystanie hormonów do produkcji kosmetyków).

Ponieważ wyciągi z łożyska i śledziony oraz hydrolizaty białkowe nie zawierające hormonów pochodzą z organów zwierzęcych, zniechęciło to konsumentów do ich stosowania. Od czasu kontrowersji wokół BSE (Bovine Spongiforme Enzephalopathie, encefalopatii gąbczastej, występującego u krów gąbczastego rozpadu mózgu, czyli choroby szalonych krów) coraz rzadziej w kosmetyce korzysta się z organów zwierzęcych. Choroba ta przenosi się ze zwierząt na człowieka, a okres jej inkubacji trwa wiele lat, niekiedy przekracza długość ludzkiego życia. Nie ma dowodów potwierdzających przenoszenie prionów BSE przez zewnętrznie stosowane preparaty kosmetyczne czy farmaceutyki. Dotychczas nie ma również danych w pełni wykluczających taką możliwość. Ponadto wyciągi pochodzenia zwierzęcego, z których produkowane są surowce kosmetyczne, poddawane są procesom chemicznym zmniejszającym znacznie ryzyko zakażenia. Mimo to konsumenci odnoszą się sceptycznie do kosmetyków zawierających wyciągi pochodzenia zwierzęcego.

W kosmetyce białka składające się z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi stosowane są najczęściej ze względu na działanie regenerujące strukturę włosów i paznokci. Hydrolizaty białkowe otrzymuje się w wyniku reakcji rozszczepiania wielkich cząsteczek, tj. kolagenu, elastyny i keratyny za pomocą enzymów hydrolitycznych w środowisku wodnym.

Hydrolizaty białkowe pochodzą z białek tkankowych krów, owiec i świń. Wykorzystywane są jako substancje pielęgnujące w szamponach, kremach, płu-kankach i piankach do włosów, płynach do trwałej oraz koloryzujących. W balsamach po opalaniu oraz w innych kosmetykach pielęgnujących działają nawilżająco. Służą także do produkcji delikatnych, przyjaznych dla skóry środków powierzchniowo czynnych. Są również składnikami lakierów do paznokci i do włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *