Surowce kosmetyczne z olejkami eterycznymi

Surowce kosmetyczne z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne to charakterystycznie pachnące płyny, otrzymywane z różnych roślin. Aby pozyskać te olejki, stosuje się różne metody: wyciąg olejowy (enfleurage), tłoczenie na zimno oraz destylację z parą wodną.

Podczas otrzymywania wyciągu olejowego części roślin układane są na posmarowane olejem szklane i metalowe płyty. Tłuszcz absorbuje substancje zapachowe. Następnie za pomocą ekstrakcji alkoholem odciąga się z tłuszczu olejki eteryczne. Ta metoda wymaga bardzo dużo czasu i rozwinięto ją do uzyskiwania olejków eterycznych z kwiatów, które nie dają się przetworzyć podczas destylacji, np. jaśminu i tuberozy. Dzisiaj prawie nie stosuje się tej metody.

Podczas ekstrakcji rozpuszczalnikami olej zawarty w roślinach ekstrahuje się z liści za pomocą lotnego rozpuszczalnika, np. eteru naftowego, chlorowanego węglowodoru lub alkoholu. Najpierw otrzymuje się konkret o konsystencji maści. Za pomocą alkoholu od konkretu oddzielane są woski roślinne. W ten sposób otrzymuje się absolut. Z tony kwiatów róży otrzymuje się np. trzy kilogramy konkretu.

Rozpuszczalniki stosowane w ekstrakcji, z wyjątkiem alkoholu, są trujące. W niewielkich ilościach mogą wywoływać uczulenie i osłabiać układ immunologiczny.

Kolejną metodą uzyskiwania olejków eterycznych jest tłoczenie na zimno. Olejki w owocach cytrusowych, takich jak cytryna, bergamotka, pomarańcza, grejpfrut zawarte są w skórce. Skórki rozdrabnia się, miesza z niedużą ilością wody i wyciska. Z powstałej emulsji W/O w wirówce oddziela się olejek eteryczny. Wirówka jest urządzeniem do oddzielania składników mieszanek. Niestety do olejków eterycznych mogą przedostać się również wszystkie środki konserwujące, nawozy sztuczne i pestycydy znajdujące się na owocach.

Destylacja z parą wodną polega na podgrzewaniu rozdrobnionych roślin w wielkiej kadzi z wodą. Powstająca para wodna uwalnia olejki eteryczne z roślin. Metoda jest skuteczniejsza, jeśli części roślin ułoży się na ruszcie, przez który przechodzi para wodna. Para wodna razem z esencją po schłodzeniu zostaje skondensowana (skroplona). Destylat kierowany jest do odbieralnika, w którym znajduje się woda. Większość olejków eterycznych wypływa na powierzchnię wody i może być od niej oddzielona.

Oprócz rozpuszczalników do ekstrakcji stosuje się ciekły dwutlenek węgla lub butan. Obydwa gazy przy odpowiednio wysokim ciśnieniu są ciekłe. Uzyskane w ten sposób esencje różnią się częściowo składem od uzyskanych w wyniku destylacji z parą wodną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *