Kwasy organiczne cz.1

Kwasy organiczne

Wiele kwasów organicznych znanych jest i stosowanych na co dzień w gospodarstwie domowym. Kwas octowy, cytrynowy czy winowy używane są do usuwania kamienia z ekspresów do kawy i żelazek. Każdy zna zapach kwasu masłowego, który powstaje podczas procesu jełczenia masła.

Kwasy organiczne w niedużym stężeniu nie są tak żrące jak kwasy nieorganiczne. Zobojętniają skórę po działaniu zasad, np. mydła, kremu do golenia czy kremu do depilacji. Kwasy te przywracają skórze kwaśną warstwę ochronną i pH typowe dla skóry, wynoszące około 5,5. Na powierzchnię skóry działają ściągająco i uodporniają ją na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego są składnikami preparatów kończących zabiegi kosmetyczne, np. toników do twarzy i wód po goleniu. Większość kremów ma pH 5,5 dzięki dodaniu kwasów organicznych, np. mlekowego, cytrynowego czy winowego. Takie kremy wspomagają funkcje skóry. Kwasy mlekowy i cytrynowy są też naturalnymi czynnikami nawilżającymi.

Charakterystyczną cechą kwasów organicznych jest grupa karboksylowa (COOH). W roztworach wodnych atom wodoru grupy karboksylowej odrywa się jako jon H+. Im więcej jonów H+ zostanie oderwanych, tym kwas jest mocniejszy. Kwasy organiczne tylko w niewielkim stopniu ulegają dysocjacji. Wydzielają stosunkowo niewiele jonów H+. Kwasy nieorganiczne bardzo silnie dysocjują w wodzie.

Tak jak kilogram jest miarą masy, tak wartość pH jest miarą mocy kwasów i zasad. Moc kwasów i zasad w preparatach kosmetycznych jest bardzo zróżnicowana. Wartość pH umożliwia dokładny pomiar kwasowości i zasadowości. Moc kwasu wyznacza stężenie w jego roztworze jonów H+. Jony OH” są przyczyną reakcji zasadowej (alkalicznej) w roztworze. Nawet w wodzie destylowanej o odczynie obojętnym (pH 7) niektóre cząsteczki wody dysocjują na jony H+ i OH”. Przy pH 7 liczba jonów H+ i OH’ jest zrównoważona. Im niższe pH, tym większe stężenie jonów H+ i bardziej kwaśny odczyn roztworu. Im wyższe pH, tym większa jest liczba jonów OH” i tym samym odczyn roztworu bardziej zasadowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *