Kwasy organiczne cz.2

Wartość pH preparatów kosmetycznych można sprawdzić za pomocą specjalnych wskaźników. Takie wskaźniki to np. papierki lakmusowe lub tzw. uniwersalne, które można kupić w sklepach. Papierek zanurza się w roztworze, który ma być zbadany, następnie należy sprawdzić, na jaki kolor się zabarwił, porównać z podaną skalą i odczytać odpowiednią wartość. Kremy i farby nakłada się na papierek i sprawdza zabarwienie na odwrotnej stronie. Do dokładnych pomiarów stosuje się elektryczne mierniki pH (pehametry).

Najwyższe wartości pH wśród preparatów kosmetycznych mają środki intensywnie działające na kera-tynę włosów, skóry i paznokci. Te środki zmiękczają ją lub niszczą. Preparaty do zmiękczania lub usuwania skórek wokół paznokci i depilatory chemiczne mają pH od 10 do 12, czyli odczyn silnie zasadowy. Mydła toaletowe i kremy do golenia są nieco mniej zasadowe, ich pH wynosi 8-9.

Wartość pH skóry wynosi od 4,5 do 6,5 i zależy od składu warstwy hydrolipidowej. Większość preparatów do pielęgnacji skóry ma odczyn lekko kwaśny, tak jak pH skóry. Odczyn kwaśny w preparatach kosmetycznych można uzyskać dzięki kwasom organicznym np. cytrynowemu. Toniki do twarzy, wody po goleniu, preparaty regenerujące do włosów, płu-kanki i inne kwaśne środki stosowane na zakończenie zabiegów kosmetycznych mają pH 3-5. Mocne kwasy o pH 1-2 mogą poparzyć skórę.

Wartość pH ma dla organizmu człowieka bardzo duże znaczenie. Tkanki, naczynia krwionośne i limfatyczne znoszą tylko niewielkie wahania pH. Wszystkie procesy przemiany materii przebiegają w ograniczonym zakresie pH. Dwa istotne dla człowieka układy buforowe znajdują się we krwi i naskórku. Układy buforowe to kombinacje słabego kwasu i jego soli, np. kwasu octowego (CH3COOH) i octanu sodu (CH3COO~Na+) lub kwasu węglowego (H2C03) i węglanu sodu (Na2^C03r). Układ buforowy może się składać także ze słabej zasady i jej soli. Związki buforowe sprawiają, że pH jakiegoś roztworu, w tym przypadku krwi lub warstwy hydrolipidowej, nawet po dodaniu niewielkich ilości kwasu czy zasady pozostanie stabilne. Wartość pH krwi wynosi około 7,3. We krwi człowieka działają trzy układy buforowe, które utrzymują tą wartość na stałym poziomie, nawet jeśli pijemy napoje o odczynie kwaśnym, np. kawę, colę czy sok cytrynowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *