Kwasy owocowe (AHA) cz.1

tmp4276-1Kwasy owocowe (AHA)

Kwasy owocowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne jako mniej lub bardziej delikatne środki złuszczające. Ich działanie kosmetyczne nie jest jednak takie nowe. Kwas mlekowy był od dawna stosowany w kremach i lotionach do ciała jako naturalny czynnik nawilżający, a razem z kwasem cytrynowym nadawał preparatom do pielęgnacji włosów i skóry delikatnie kwaśne pH.

Większość kwasów owocowych to tzw. kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy). Mają one podobną budowę chemiczną: do atomu węgla sąsiadującego z grupą karboksylową (grupą -COOH) przyłączona jest jedna grupa hydroksylowa (grupa -OH). Najważniejszymi spośród nich są kwas glikolowy (kwas 2-hydroksy-etanowy) oraz kwas mlekowy (kwas 2-hydroksypro-panowy). Pozostałe kwasy owocowe, np. cytrynowy, jabłkowy i winowy mają bardziej złożoną budowę. Kwas salicylowy również zawiera grupę hydroksylową, jednak jest ona bardziej oddalona od grupy karboksylowej. Jego działanie jest zbliżone do AHA.

Kwas mlekowy występuje w warstwie hydrolipidowej skóry. Wraz z innymi substancjami endogennymi stabilizuje kwaśną warstwę ochronną skóry, nawilża i kieruje normalnymi procesami rogowacenia naskórka. Do preparatów kosmetycznych często dodaje się odpowiednie mieszaniny kwasów owocowych. Działanie mieszanin kwasów AHA często jest intensywniejsze niż suma działania pojedynczych hydroksykwasów.

Działanie hydroksykwasów polega na stopniowym rozluźnianiu i rozrywaniu wiązań chemicznych między komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym, w wyniku czego dochodzi do odrywania zarówno pojedynczych komórek, jak i całych agregatów. Jednocześnie następuje pewne rozluźnienie całej struktury cementu, dzięki czemu może on wchłonąć więcej wody, a tym samym zostaje nawilżona warstwa rogowa naskórka. Sole niektórych hydroksykwasów, przede wszystkim mlekowego, są silnie higroskopijne i działają nawilżająco. Ten bardzo złożony i wielokierunkowy sposób działania różni pe-elingi z zastosowaniem AHA od mechanicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *