Kwasy owocowe (AHA) cz.2

Falisty układ warstwy komórek podstawnych staje się z wiekiem coraz bardziej płaski. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów zawierających słabo stężone (3-5%) kwasy owocowe o pH przyjaznym dla skóry (4-5,5) można w ograniczonym stopniu odbudować strukturę papilarną. Znacznie silniej od kremów czy żelów z AHA działają kapsułki zawierające stężone kwasy owocowe. Preparaty zawierające kwasy owocowe nadają się do skóry z hiperkeratozami wywołanymi częstymi i długimi kąpielami słonecznymi, do skóry suchej i nierównomiernie zrogowaciatej. Stosuje się je również w leczeniu trądziku i nadmiernych przebarwień.

Zależnie od budowy kwasu karboksylowego, ma on większą lub mniejszą zdolność odszczepiania jonów H+. Mówimy tu o słabych i mocnych kwasach, dlatego różne kwasy, nawet w takim samym stężeniu, nadają roztworom różne pH. Przed kilku laty sądzono, że skuteczność preparatów AHA zależy tylko od stężenia kwasu. Wiadomo już, że czynnikiem decydującym o działaniu jest wartość pH roztworu kwasu. Wartość pH roztworu zawierającego 10% kwasu glikolowego można na przykład zmienić z 1,7 na 5,5 przez zobojętnienie kwasu glikolowego słabą zasadą. W wyniku tej reakcji otrzymuje się sól kwasu glikolowego i danej zasady. W zależności od ilości dodanej zasady można uzyskać żądaną wartość pH. Nawet 20% stężenia kwasów AHA, których wartość pH wynosi 5,5, są przyjazne dla skóry. Preparaty kosmetyczne oferowane obecnie na rynku zawierają zbuforowane kwasy owocowe, ponieważ w takiej postaci są lepiej tolerowane przez skórę. Działanie buforowe jest możliwe dzięki solom kwasów owocowych. Im wyższe pH roztworu AHA, tym słabsze jest jego działanie drażniące, maleje też zdolność eksfoliacyjna.

Również preparaty zawierające estry kwasów owocowych są lepiej tolerowane przez skórę niż zawierające wolne kwasy owocowe. Estry są pochodnymi kwasów i alkoholi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *