Substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego

Większość substancji zapachowych pochodzi ze świata roślinnego. Uzyskiwane są w postaci olejków eterycznych, balsamów lub żywic. Mogą być również wytwarzane syntetycznie. Substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego to piżmo, cybet (cy-wet), kastoreum i ambra. Wszystkie te substancje mają bardzo mocny zapach własny. W produkcji perfum wykorzystywane są jako utrwalacze zapobiegające zbyt szybkiemu ulatnianiu się zapachów. Substancje te są bardzo rzadkie i odpowiednio drogie, gdyż bardzo trudno się je pozyskuje.

Piżmo jest wydzieliną gruczołów piżmowca, azjatyckiego ssaka z rodziny jeleniowatych. Piżmo należy do najintensywniejszych i najtrwalszych substancji zapachowych. Zapach piżma można jeszcze dzisiaj poczuć w meczetach, ponieważ byto dodawane do zaprawy murarskiej.

Cybet (cywet) w stanie surowym ma ostry zapach kocich odchodów. Jest to brązowa wydzielina gruczołowa wiwery żyjącej w Afryce i Azji. Niewielkie ilości piżma i cybetu używane są do ciężkich pudrowych oraz słodkich nut zapachowych. Mają nasilać erotyczne działanie zapachu.

Ambra jest patologiczną wydzieliną gruczołów żołądkowych i jelitowych kaszalota. Od czasu, kiedy kaszalot zagrożony jest wymarciem, naturalna ambra stała się prawie nieosiągalna.

Kastoreum jest wydzieliną gruczołową bobrów kanadyjskiego i syberyjskiego. Worki zawierające wydzielinę mają gruszkowaty kształt i są połączone z organami płciowymi. Zawierają żółto-brązową wydzielinę z intensywnie pachnącymi lotnymi olejami, woskami i żywicami. Worki z wydzieliną są suszone i wędzone. Alkoholowe wyciągi z kastoreum mają nadawać perfumom cierpki erotyczny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *