Dlaczego mydło myje?

Dlaczego mydło „myje”? Mydło jest środkiem powierzchniowo czynnym. Wszystkie te środki mają podobną budowę chemiczną – są amfifilowe. Zbudowane są z fragmentów hydrofobowych (nierozpuszczalnych w wodzie), które są jednocześnie lipofilowe (rozpuszczalne w tłuszczach) oraz z fragmentów hydrofitowych (rozpuszczalnych w wodzie), które są równocześnie lipofobowe (nierozpuszczalne w tłuszczach).

Zgodnie z zasadą „podobne rozpuszcza się w podobnym” fragment hydrofilowy rozpuszcza się w wodzie, a lipofilowy łączy się z cząsteczkami tłuszczu i brudu. Skóra zostaje dobrze zwilżona wodą, a dzięki energicznym ruchom cząsteczki brudu są rozdzielane i usuwane. Cząsteczki mydła otaczają cząsteczki tłuszczu i tworzą na ich powierzchni warstwę, w której fragmenty lipofilowe rozpuszczone są w tłuszczu, a hydrofilowe wystają nad powierzchnię. Na powierzchni tłuszczowej kuleczki powstaje rozpuszczalna w wodzie hydrofilowa otoczka. Jest ona dobrze zwilżana wodą i może powstać emulsja typu olej w wodzie (emulsja O/W). Cząsteczki oleju otoczone są przez cząsteczki wody, co zapobiega ponownemu osadzaniu się lipofilowych cząsteczek brudu na skórze. Podobnie dzieje się w przypadku zanieczyszczeń stałych. Następuje osadzanie się środka powierzchniowo czynnego na powierzchni, powodując zwiększenie hydrofilności, w wyniku czego duże cząsteczki brudu rozdzielane są na mniejsze i tworzą trwałą zawiesinę. Proces ten nazywa się dyspergowaniem (rozpraszaniem). Dodatkowo cząsteczki środków powierzchniowo czynnych układają się na skórze i uniemożliwiają osadzanie zemulgowanego i zdyspergowanego brudu. Środki powierzchniowo czynne i zemulgowany przez nie brud usuwane są z powierzchni skóry w trakcie spłukiwania jej dużą ilością wody. Hydrofilowe fragmenty cząstek mydła odpychają się, ponieważ mają ładunek ujemny.

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: klientka była przyzwyczajona do oczyszczania skóry za pomocą łagodnego mydła. Od kiedy jednak regularnie odwiedza kosmetyczkę, maluje oczy cieniami do powiek i tuszem do rzęs. Do de-makijażu nie wystarcza jej już mydło. Jeśli zmywa twarz tak jak dotychczas, na powiekach pozostają czarne obwódki. Jeśli pociera oczy dość długo, piana z mydła szczypie w oczy.

W gabinetach kosmetycznych nie używa się już mydła jako środka oczyszczającego. Także w gospodarstwach domowych mydło powoli zastępowane jest przez żele do mycia i pod prysznic. Przyczyn należy upatrywać w zasadowym odczynie mydła. Na namydlonej powierzchni skóry wartość pH może wzrosnąć z około 5,5 (słabe środowisko kwaśne) do 9-10 (środowisko zasadowe), co może uszkodzić kwaśny płaszcz ochronny skóry i zakłócić równowagę flory bakteryjnej właściwej dla skóry. Zwiększa to ryzyko wniknięcia w skórę drobnoustrojów chorobotwórczych i alergenów. Po spłukaniu mydła wartość pH skóry utrzymuje się na poziomie 7-8.

Kwaśny płaszcz ochronny skóry zostaje odtworzony w ciągu 0,5-3 godzin w zależności od zdolności skóry do neutralizowania zasad, dlatego nie zaleca się mycia twarzy mydłem. Kolejną wadą mydła jest wytrącanie w twardej wodzie mydła wapniowego, powstającego z połączenia się jonów kwasów tłuszczowych z jonami wapnia z twardej wody. W odróżnieniu od mydeł sodowych i potasowych, mydło wapienne nie rozpuszcza się w wodzie. Powstawanie mydeł wapniowych w twardej wodzie zwiększa zużycie mydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *