Detergenty syntetyczne – syndety

Detergenty syntetyczne i naturalne usuwają brud na tej samej zasadzie co mydła. Napięcie powierzchniowe wody jest zmniejszane, brud nawilżany, emulgowany, rozpraszany i wreszcie spłukiwany. W odróżnieniu jednak od mydła, syndety pienią się i mają działanie myjące także w twardej wodzie oraz kwaśnym środowisku.

Zestawienie wad i zalet mydeł i syndetów:
Syndety
–    pH może być kwaśne, neutralne lub zasadowe
–    brak lub niewielkie zmiany pH skóry po myciu
–    możliwe znaczne odtłuszczenie
–    100% działanie oczyszczające
–    nie tworzy mydła wapniowego w twardej wodzie
–    rozpływanie się mydła w mydelniczce
–    droga produkcja
–    dobre i umiarkowane pienienie się
–    biodostępność
–    nadaje się do skóry normalnej i z problemami

Mydła
– pH: 9-10
– zmiana pH skóry po myciu, zaburzenia warstwy ochronnej skóry
– mniejsze odtłuszczenie
– słabsze działanie myjące z powodu tworzenia się mydła wapniowego w twardej wodzie
– słabsze rozpływanie się w mydelniczce
– tanie w produkcji
– dobrze się pieni
– ulega rozkładowi biologicznemu
– nadaje się do skóry normalnej
Dobre mydła wytwarzają delikatną, kremową pianę, nie widać na nich rys i pęknięć, pachną do ostatniego kawałka.

W skład syndetów mogą wchodzić różne środki powierzchniowo czynne. Detergenty syntetyczne w twardej wodzie nie tworzą nierozpuszczalnych mydeł wapniowych i magnezowych i dlatego nie pozostawiają zacieków na ściankach wanny i osadu na tekstyliach, skórze i włosach. Najczęściej stosowanymi składnikami syndetów są anionowe środki powierzchniowo czynne z grupy siarczanów oksyetylenowych alkoholi tłuszczowych. Związki te doskonale myją i tworzą pianę, a ich roztwory dają się zagęszczać. Ze względu na działania drażniące zawsze stosuje się je w mieszaninach z innymi środkami powierzchniowo czynnymi. Najlepsze są kondensaty kwasów tłuszczowych z peptydami i alkilopoliglukozydy. Doskonałą metodą łagodzenia działania siarczanów oksyetylenowych alkoholi tłuszczowych jest dodanie do preparatów myjących niewielkich ilości, rzędu kilku procent, hydrolizatów proteinowych.

Odrębnym problemem związanym ze stosowaniem środków powierzchniowo czynnych z tej grupy jest ich silne działanie odtłuszczające. Można je łagodzić dodając środki wtórnie natłuszczające, takie jak np. rozpuszczalne w wodzie pochodne lanoliny, oksyetylenowe niepełne gliceryny itp.

Zaletą syndetów, w porównaniu do mydła jest możliwość uzyskiwania produktów o odczynie kwaśnym. Niskie pH (4-6) uzyskuje się przez dodanie kwasu mlekowego lub cytrynowego.

Wyróżnia się syndety płynne i stałe, których roztwory wodne mają wartość pH od 4,5 do 7,0. Do pielęgnacji skóry suchej zalecane są syndety neutralne i lekko zasadowe. Przy łojotoku i trądziku korzystniejsze są syndety kwaśne, znacznie zmniejszające liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych na powierzchni skóry.

Syndety mogą odtłuszczać skórę bardziej niż mydła. Sucha skóra dodatkowo odtłuszczona przez oczyszczanie syndetami pęcznieje, traci wodę, następnie pęka i staje się szorstka. Pęknięcia na skórze są doskonałymi wrotami dla bakterii i alergenów. Dodanie do syndetu na przykład lanoliny kosmetycznej czy lecytyny zapobiega nadmiernemu odtłuszczaniu skóry. Nowoczesne syndety produkowane na bazie przyjaznych skórze środków powierzchniowo czynnych oczyszczają skórę dokładnie i łagodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *