Preparaty do pielęgnacji skóry

Preparaty do pielęgnacji skóry

Nasza skóra powinna być piękna, gładka i miękka. Staramy się poprawić wygląd naszej skóry za pomocą różnych preparatów pielęgnacyjnych, takich jak kremy na dzień i na noc, maseczki i maski, balsamy do ciała i oleje do masażu. Często zapominamy jednak o tym, że wszystkie te środki mają przede wszystkim zapewnić skórze zdrowie. Niewłaściwa pielęgnacja może skórę podrażnić lub nawet uszkodzić.

Głównym celem pielęgnacji skóry jest utrzymanie odpowiedniego jej nawilżenia i ochrona przed czynnikami przyspieszającymi zewnątrzpochodne starzenie się skóry. O zawartości wilgoci w wierzchnich warstwach skóry decyduje przede wszystkim stan bariery tłuszczowo-białkowej, którą stanowi warstwa rogowa. Większość zabiegów pielęgnacyjnych ma wzmocnić barierę hamującą utratę wody. Osiąga się to wieloma sposobami, przez działanie na powierzchnię naskórka i tworzenie warstw okluzyjnych lub uzupełnianie tłuszczów (lipidów) i substancji higroskopijnych w warstwie rogowej.

Ochronę przed starzeniem skóry,, a więc przede wszystkim przed promieniowaniem UV zapewniają substancje przeciw wolnym rodnikom i składniki chroniące przed promieniowaniem, tzw. filtry słoneczne.

Preparaty do pielęgnacji skóry to, obok oczyszczających, najczęściej stosowane środki kosmetyczne. Ich podział zależy z jednej strony od zastosowania, np. pielęgnacja, ochrona i regeneracja, z drugiej zaś od składu, np. emulsja, olej, żel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *