Peeling biologiczno-enzymatyczny

Peeling biologiczno-enzymatyczny.

Złuszczanie naskórka na mokro i na sucho podrażnia skórę i dlatego przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, łojotoku, stanach zapalnych oraz trądziku zaleca się peeling enzymatyczno-bioiogiczny. Ten rodzaj peelingu nie złuszcza naskórka przez pocieranie i dzięki temu można uniknąć zaczerwienień i zakażeń spowodowanych ścieraniem. Peelingi te składają się z gotowych preparatów w ampułkach lub sproszkowanej masy, którą rozrabia się letnią wodą lub tonikiem. Peelingi enzymatyczne zawierają enzymy rozkładające tłuszcze i białka, które usuwają mieszaninę tłuszczów i keratynocytów.

Enzymy, inaczej fermenty, to białka, które jako bio-katalizatory kierują procesami przemiany materii w naszym organizmie, np. trawieniem, syntezą substancji wewnątrzpochodnych, oddychaniem, podziałem komórek. Enzymy biorą także udział w procesach powstawania barwników decydujących o kolorze włosów, skóry i oczu. Podczas złuszczania biologicznego działają na tłuszcze naskórka, substancję łączącą keratynocyty ze spoiwem międzykomórkowym, a także struktury łączące ze sobą keratynocyty.

Do peelingu stosowane są m.in. enzymy trawienne pochodzenia zwierzęcego, np. trypsyna, pepsyna, pankreatyna oraz pochodzenia roślinnego, np. papaina z papai i bromelaina z ananasa. Powodują one rozpad tłuszczów i protein scalających warstwę rogową. W ten sposób keratynocyty odrywają się od naskórka. W trakcie tego procesu nie powinna zostać naruszona żywa tkanka. Niestety, podczas spłukiwania nie można usunąć z powierzchni skóry wszystkich enzymów, szczególnie gdy wnikną do mieszków włosowych, gdzie nadal bez przeszkód mogą rozpuszczać keratynę.

Peelingi enzymatyczne czy maski enzymatyczne nie mogą być produkowane w postaci kremów, gdyż enzymy rozszczepiające tłuszcze (lipazy) niszczyłyby warstwę olejową emulsji. Tylko peelingi w postaci proszku gwarantują skuteczność enzymów. Masa złuszczająca zawiera oprócz enzymów także mąkę z ziaren zbóż lub siemienia lnianego, ekstrakty roślinne i glinkę kaolinową.

Enzymy jako białka są wrażliwe na wysoką temperaturę i zmiany pH. W temperaturze powyżej 40°C i w środowisku kwaśnym mogą ulegać denaturacji, dlatego woda do rozrabiania proszku nie może być zbyt ciepła i zbyt kwaśna. Peeling biologiczny nakładany jest na skórę pędzlem do masek lub łopatką na grubość ostrza noża, a następnie utrzymuje się odpowiednią wilgotność.