Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny

Preparaty do peelingu z substancjami ścierającymi, tzw. scrub, nakłada się na skórę palcami lub pędzlem do masek i rozprowadza wilgotnymi opuszkami palców, nawilżoną gąbką lub szczotką podłączoną do aparatu złuszczającego (brushing), co powoduje mechaniczne ścieranie warstwy rogowej i odblokowanie ujść mieszków włosowych zatkanych mieszaniną łoju i keratynocytów.

Preparaty ścierające zawierają najczęściej granulaty polietylenu (gładkie kuleczki z tworzyw sztucznych), sproszkowane łupiny orzechów włoskich, pestek brzoskwiń i moreli, otręby migdałowe, morski piasek, ziemię okrzemkową, glinkę kaolinową lub sole mineralne. W handlu pod nazwą „otręby migdałowe” dostępne są preparaty do peelingu nie zawierające proszku migdałowego, ale tańszy, z pestek brzoskwiń i moreli.

Do pielęgnacji rąk stosowane są też samodzielnie przygotowywane peelingi na bazie olejów roślinnych, np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej z jojo-by i cukier. Kryształy cukru złuszczają naskórek i poprawiają ukrwienie, a poza tym cukier wiąże wodę. Naturalne oleje roślinne nadają skórze gładkość i elastyczność.

Peeling azjatycki to mieszanina naturalnej soli morskiej i olejku cytrynowego. Zawarte w soli morskiej minerały i pierwiastki śladowe pobudzają procesy metaboliczne skóry. Olejek cytrynowy wchłaniany przez drogi oddechowe pobudza organizm, a skórze nadaje elastyczność. Działanie oczyszczające preparatów do peelingu mechanicznego wyprodukowanych na bazie emulsji typu O/W wzmacnia dodanie saponin i mączki z kasztanowca zwyczajnego. Podobnie działają pochodne celulozy, które po dodaniu wody tworzą śluz otaczający cząsteczki brudu, dzięki czemu można je łatwo usunąć z powierzchni skóry. Inne dodatki to sproszkowane korzenie irysa i fiołka, mąka ziemniaczana, talk, a także proszek mydlany.

Pasty do mycia rąk lub specjalne mydła stosowane są przy silnym zabrudzeniu. Są to mieszanki mydeł i past detergentów syntetycznych z rozpuszczalnikami organicznymi usuwającymi resztki farby, lakieru, oleju czy smaru. Złuszczenie naskórka następuje po zastosowaniu środków do szorowania, np. mączki kwarcowej lub pyłu pumeksowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *