Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny

Preparaty do peelingu z substancjami ścierającymi, tzw. scrub, nakłada się na skórę palcami lub pędzlem do masek i rozprowadza wilgotnymi opuszkami palców, nawilżoną gąbką lub szczotką podłączoną do aparatu złuszczającego (brushing), co powoduje mechaniczne ścieranie warstwy rogowej i odblokowanie ujść mieszków włosowych zatkanych mieszaniną łoju i keratynocytów.

Preparaty ścierające zawierają najczęściej granulaty polietylenu (gładkie kuleczki z tworzyw sztucznych), sproszkowane łupiny orzechów włoskich, pestek brzoskwiń i moreli, otręby migdałowe, morski piasek, ziemię okrzemkową, glinkę kaolinową lub sole mineralne. W handlu pod nazwą „otręby migdałowe” dostępne są preparaty do peelingu nie zawierające proszku migdałowego, ale tańszy, z pestek brzoskwiń i moreli.

Do pielęgnacji rąk stosowane są też samodzielnie przygotowywane peelingi na bazie olejów roślinnych, np. oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej z jojo-by i cukier. Kryształy cukru złuszczają naskórek i poprawiają ukrwienie, a poza tym cukier wiąże wodę. Naturalne oleje roślinne nadają skórze gładkość i elastyczność.

Peeling azjatycki to mieszanina naturalnej soli morskiej i olejku cytrynowego. Zawarte w soli morskiej minerały i pierwiastki śladowe pobudzają procesy metaboliczne skóry. Olejek cytrynowy wchłaniany przez drogi oddechowe pobudza organizm, a skórze nadaje elastyczność. Działanie oczyszczające preparatów do peelingu mechanicznego wyprodukowanych na bazie emulsji typu O/W wzmacnia dodanie saponin i mączki z kasztanowca zwyczajnego. Podobnie działają pochodne celulozy, które po dodaniu wody tworzą śluz otaczający cząsteczki brudu, dzięki czemu można je łatwo usunąć z powierzchni skóry. Inne dodatki to sproszkowane korzenie irysa i fiołka, mąka ziemniaczana, talk, a także proszek mydlany.

Pasty do mycia rąk lub specjalne mydła stosowane są przy silnym zabrudzeniu. Są to mieszanki mydeł i past detergentów syntetycznych z rozpuszczalnikami organicznymi usuwającymi resztki farby, lakieru, oleju czy smaru. Złuszczenie naskórka następuje po zastosowaniu środków do szorowania, np. mączki kwarcowej lub pyłu pumeksowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *