Chemiczne złuszczanie naskórka

W praktyce kosmetycznej można stosować peelingi chemiczne tylko w ich „nieszkodliwej” postaci i wyjątkowych przypadkach. Peelingi zawierające związki o silnym działaniu, takie jak fenole, kwas salicylowy, trójchlorooctowy, retinowy (tretinoina). ze względu na silne działanie na struktury skóry mogą być stosowane tylko przez lekarzy. W wyniku tego procesu obumierają komórki naskórka, w tym także podstawne. Skóra jest wprawdzie celowo uszkadzana, ale proces ten przyspiesza odbudowę nowej tkanki. Po peelingu chemicznym skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta, a na powierzchni tworzą się pęcherze i strupy. Nie można całkowicie wykluczyć pojawienia się blizn i zaburzeń pigmentacji. Po chemicznym złuszczeniu naskórka „nowa” tkanka jest wyjątkowo wrażliwa na działanie bodźców chemicznych, fizycznych i termicznych, a szczególnie na promieniowanie UV. Kąpiele słoneczne są surowo wzbronione.

Fenol można nakładać tylko pod narkozą, gdyż bez znieczulenia byłoby to zbyt bolesne. Ze względu na działania niepożądane, takie jak zaburzenia czynności wątroby, nerek, układu krążenia, powstawanie blizn i zaburzenia pigmentacji, fenol stosowany jest tylko na małych powierzchniach, np. przy zmarszczkach nad górną wargą. Również kwas trójchlorooctowy stosowany jest w klinikach i niektórych poradniach dermatologicznych. W pierwszych tygodniach po zabiegu złuszczającym lekarze przepisują steroidy, aby zmniejszyć skutki działania związków chemicznych.

W leczeniu trądziku skuteczna okazała się tretinoina, kwas witaminy A (w kosmetykach ogólnie dostępnych nie wolno stosować kwasu witaminy A). Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), występujące w owocach i nazywane kwasami owocowymi, nie są jeszcze lekarstwami. W kosmetyce kwasy owocowe, np. jabłkowy czy glikolowy, mogą być stosowane w roztworach w stężeniu do 15% (w Polsce dopuszczane stężenie 10%). Ze względu na ładnie brzmiące nazwy kwasów AHA, np. winowy, mlekowy czy jabłkowy, mogłoby się wydawać, że są całkowicie bezpieczne, przecież jemy jabłka i pijemy mleko! Kwasy stosowane do złuszczania i odnawiania naskórka mają jednak bardzo wysokie stężenia i działają na skórę drażniąco.

Peeling kwasem glikolowym należy obecnie do najskuteczniejszych zabiegów złuszczania wykonywanych pod kontrolą lekarza. Używa się do niego preparatów kwasu glikolowego w stężeniu od 20 do 70%. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać poprawę wyglądu skóry, spłaszczenie blizn potrądzikowych, zmniejszenie szerokości i głębokości porów, zapobieganie niewielkim zmarszczkom i rozjaśnienie przebarwień (nadmiernej pigmentacji) skóry. Kuracja złuszczania kwasem glikolowym trwa około sześciu miesięcy w trakcie ośmiu lub dziewięciu zabiegów. W tym okresie należy skórę chronić przed promieniowaniem UV.

Na początku kuracji klient otrzymuje zestaw pielęgnacyjny do stosowania w domu i dokładne wskazówki. Podczas kuracji domowej, trwającej od dwóch do sześciu tygodni, skóra powinna się przyzwyczaić do 5-10% stężeń kwasów owocowych. Po kuracji domowej następuje właściwe złuszczanie naskórka w gabinecie kosmetycznym. Skórę złuszcza się przez sześć tygodni, raz w tygodniu, < 30% preparatami kwasów owocowych lub o wzrastającym stężeniu od 20 do 30%. Kwasy owocowe pozostają na skórze 1-2 min. Lekarz może stosować nawet 70% kwasy owocowe. Alternatywą do stosowania wolnych AHA jest użycie ich estrów, które działają łagodniej i pozwalają uniknąć działań niepożądanych peelingu.

Skuteczność preparatów zawierających kwasy AHA w pierwszym rzędzie zależy od ilości czystego, niezneutralizowanego kwasu. Im wyższe stężenie kwasu, tym niższe pH oraz tym wyższe ryzyko podrażnienia skóry! Aby uniknąć podrażnień, stosuje się kwasy zneutralizowane o pH przyjaznym dla skóry, od 4,5 do 5,5 lub przekształcone w estry. Po zastosowaniu cytrynianu glikolu skóra robi się czerwona dopiero po jakimś czasie i nie jest tak podrażniona, jak po użyciu czystego kwasu w takim samym stężeniu. Po kuracji należy odpowiednimi preparatami wspomagać regenerację skóry.

Zestawienie metod złuszczania naskórka (TCA = kwas trójchlorooctowy).

zluszczanie-naskorka-ata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *