Podkłady do makijażu

Podkłady do makijażu. Podkłady są różne, płynne, kremowe i w kamieniu. Różnią się konsystencją i zdolnością do pokrywania barwy skóry. Podkład jest warstwą makijażu nakładaną na skórę po oczyszczeniu, nakremowaniu i ewentualnym naniesieniu korektora. Podkład tworzy na skórze warstwę chroniącą przed chłodem, upałem, promieniami UV, wiatrem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. W zależności od receptury, podkład może dostarczać skórze mniej lub więcej składników tłuszczowych. Niektóre podkłady, oparte na silikonach, są określane jako „oil-free” i poleca się głównie do cer trądzikowych, tłustych i mieszanych. Oba rodzaje podkładów nawilżają skórę. Zmiany skórne, np. wypryski, mogą być zdezynfekowane, wysuszone i ukryte, jeśli podkład zawiera składniki przeciwbakteryjne.

Siła krycia podkładu zależy od zawartości białych i kolorowych pigmentów. Białymi pigmentami są talk, glinka kaolinowa, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, związki miki i tytanu, mika pokryta dwutlenkiem węgla, mikrocząsteczki poliamidu, stearyniany wapnia, magnezu i cynku, krzemian magnezu. Struktura tych związków decyduje o konsystencji podkładu oraz łatwość nakładania go na skórę. Wpływa również na sposób odbijania światła i możliwości korekty nierówności cery. Jako barwniki i pigmenty kolorowe zmieniające odcień skóry na czerwonawy, pomarańczowy i brązowy stosuje się różne tlenki żelaza. W zależności od receptury, kolorowe kosmetyki mogą zawierać 5-10% kolorowych barwników. Aby podkład dobrze się trzymał, pigmenty muszą być dobrze zwilżane przez składniki kosmetyku.

Humektanty (środki nawilżające) i zagęstniki utrudniają sedymentację (osadzanie się) barwników i gwarantują jednolitą konsystencję podkładu. Aby ograniczyć pochłanianie wilgoci przez pigmenty i związane z tym wysychanie podkładu, dodaje się do nich substancje higroskopijne (zatrzymujące wodę), takie jak gliceryna, glikole, proteiny czy kwas hialuronowy. Pełnią one dwie funkcje – są humektantami, czyli zapobiegają wysychaniu podkładu i jednocześnie nawilżają skórę. Oleje roślinne i inne składniki tłuszczowe nadają podkładom kremową konsystencję, działając też zmiękczająco (emoliencyjnie) na skórę. Podkład oparty na bazie emulsyjnej musi zawierać także emulgatory, które stabilizują i zapewniają uzyskanie jednolitej, nierozwarstwiającej się zawiesiny pigmentów.

Oprócz podkładów w postaci emulsji, dostępne są również nie zawierające wody sztyfty i fluidy. Preparaty bezwodne zawierają mieszanki tłuszczów, wosków i węglowodorów lub mieszanki silikonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *