Puder

Puder jest miałkim proszkiem o drobinkach mniejszych od 100 nm. W sprzedaży są pudry do twarzy, stóp i do ciała. Pudry do stóp i ciała mają przede wszystkim wchłaniać pot, działać dezodoryzująco, ochładzająco i pielęgnująco. Pudry do twarzy służą głównie upiększaniu i pielęgnacji cery.

Nowoczesne receptury pudru, oprócz podstawowych składników, zawierają również substancje wygładzające i pielęgnujące skórę. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci w skórze i ochrona przed działaniem promieni ultrafioletowych, bodźców temperaturowych oraz czynników zewnętrznych. Obecnie popularne są pudry zawierające pigmenty korygujące kolor skóry, wygładzające nierówności i nadające cerze opalizujący połysk. Puder utrwala nałożony wcześniej podkład.

Proszę się odnieść do następującej sytuacji: jedna z klientek ma tłustą cerę o dużych porach. Cały czas stosuje serię kosmetyków odpowiednią dla danego typu skóry. Niedawno kosmetyczka poleciła jej transparentny puder, który zmniejsza tłusty połysk na twarzy. Klientka dziwi się – „Zawsze sądziłam, że puder nie jest odpowiedni dla mojej skóry. Nieraz słyszałam, że zapycha pory i wywołuje pryszcze.”

Podstawowe składniki pudru pochodzą ze świata minerałów i roślin. Można je również otrzymać syntetycznie. W zależności od wielkości drobinek i proporcji składników pudry mogą cerę pokrywać, matować, zabarwiać lub rozjaśniać. Wyróżnia się kilka kryteriów charakteryzujących zastosowanie pudrów kosmetycznych:
–    gładkość i przyczepność do skóry;
–    struktura i wielkość drobinek, względnie masa materiału i łatwość rozprowadzania;
– zdolność do wchłaniania łoju i potu;
– siła krycia;
– działanie pielęgnujące;
– działanie ochładzające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *