Preparaty do pielęgnacji ust

Preparaty do pielęgnacji ust

Usta muszą być dobrze chronione ponieważ pokryte są bardzo cienką warstwą rogową, zawierającą mało melaniny, nie mają też gruczołów łojowych. Zwilżanie śliną może sprzyjać wysuszeniu i zakażeniu przez różne drobnoustroje. Na wysuszonych ustach łatwo powstają pęknięcia, przez które mogą wnikać bakterie i wirusy.

Pomadki do pielęgnacji ust składają się z naturalnych wosków, np. pszczelego, karnauba, kandelilla, lanoliny, wosku ziemnego i cerezyny, z wosków syntetycznych i wazeliny, jak również z masła kakaowego i olejów roślinnych. Jakość preparatów podnoszą emulgatory, substancje ułatwiające rozsmarowanie, zapachowe i konserwujące. Pomadki do pielęgnacji ust przywracają naturalny płaszcz wodno-lipidowy.

Usta są bardzo narażone na poparzenia słoneczne, ponieważ ich powierzchnia nie grubieje pod wpływem światła, ani nie wytwarzają melaniny. Dolna warga tworzy „terasę słoneczną”, na którą latem promienie słoneczne padają niemal prostopadle. Zimą natomiast na działanie promieni słonecznych bardziej narażona jest górna warga, ponieważ światło odbija się od śniegu. Z tego względu należy stosować chemiczne i fizyczne filtry przeciwsłoneczne. Kolorowe pomadki do ust nie tylko je upiększają, ale także chronią przed promieniowaniem UV dzięki barwnikom i pigmentom. Zawarte w pomadkach tłuszcze, oleje i woski chronią cienki naskórek ust przed utratą wilgoci. Pomadki kolorowe: im więcej zawierają lipodów, tym lepsze jest ich działanie pielęgnujące. Niestety, kolor tych pomadek nie utrzymuje się na ustach zbyt długo.

Błyszczyki do ust pozostawiają na ustach wodny lub tłusty, a czasami nawet srebrzysty połysk. Nie utrzymują się też zbyt długo na ustach i często są klejące. Im większa zawartość lipidów, tym lepsza pielęgnacja ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *