Preparaty w ampułkach

Preparaty w ampułkach

Ampułki to szklane pojemniki zamykane próżniowo. Zawierają koncentraty wrażliwe na działanie tlenu i stosowane są jako preparaty uzupełniające w kosmetyce ogólnej. Konkretne problemy skórne, np. utratę elastyczności, suchość, niedobór wilgoci w wyniku kąpieli słonecznych, przetłuszczenie średnie i znaczne, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, przebarwienia i trądzik, mogą być zwalczane za pomocą koncentratów substancji czynnych. Substancje czynne często zamyka się w liposomach lub nanocząsteczkach.

W ampułkach do skóry wrażliwej znajdują się często substancje łagodzące, takie jak alantoina, bisabolol czy azulen i pantenol. Do skóry przetłuszczającej się stosowane są m.in. chlorofil, ściągające wyciągi roślinne np. z ratanii, pięciornika, oczaru wirgilijskiego, kory chinowej i dębowej, a także witaminy z grupy B. Skórę atroficzną leczy się preparatami z dodatkiem np. lecytyny, wyciągów z kiełków pszenicy czy żeń–szenia, witamin A i E, oleju z wiesiołka, koncentratów żelowych z jaja lub naturalnego kolagenu, żelu z aloesu, kwasu hialuronowego, wyciągów z grasicy lub preparatami biotechnologicznymi bogatymi w aktywne peptydy.

Kwasy AHA i witamina C rozjaśniają przebarwienia skórne.

Preparaty do pielęgnacji całego ciała składają się z koncentratów substancji czynnych oczyszczających i ujędrniających tkankę. Stosowane są w leczeniu cellulitu, zapobieganiu rozstępom, wzmacnianiu zwiotczałej skóry piersi, brzucha, pośladków i ud.

Szklane ampułki, w których zamykane są próżniowo koncentraty substancji czynnych, używane są przede wszystkim w kabinach kosmetycznych, gdyż przed otwarciem należy je nadpiłować. W przypadku szklanych ampułek można zrezygnować ze środków konserwujących, gdyż proces produkcji jest jałowy, a preparat przeznaczony jest do jednorazowego użytku. Jedna ampułka przeznaczona jest tylko do jednego zabiegu i powinna zostać całkowicie zużyta. Zawartość ampułek może być stosowana w szerokim zakresie, np. jako dodatkowy preparat podczas zabiegu oczyszczania twarzy lub składnik kilkudniowej lub kilkutygodniowej kuracji przeciw cellulitowi czy nadmiernej pigmentacji. W gabinecie kosmetycznym koncentraty substancji czynnych można dostarczyć skórze za pomocą jonoforezy. Preparaty do tego zabiegu muszą jednak spełniać określone warunki: być rozpuszczalne w wodzie, mieć niedużą masę cząsteczkową i zdolności do dysocjacji.

Koncentraty substancji czynnych oferowane są od kilku lat także w postaci kapsułek z tworzyw sztucznych i żelatyny oraz buteleczek z tworzyw sztucznych. Do tych koncentratów dodaje się czasami środki konserwujące zapobiegające zepsuciu i rozwijaniu się drobnoustrojów, gdyż nie zawsze możliwe jest sterylne napełnianie kapsułek czy buteleczek. U osób wrażliwych środki konserwujące mogą wywołać uczulenie. To samo dotyczy zabiegów domowych, w których często stosowane są kapsułki żelatynowe lub malutkie buteleczki podobne do pipetek, zawierające mniej lub bardziej konserwowaną mieszaninę substancji czynnych. Generalnie należy pamiętać, aby po otwarciu tych preparatów nie przechowywać ich.

Dodaj komentarz