Węglowodany cz.1

Węglowodany

Najważniejszymi składnikami odżywczymi są węglowodany. Zawiera je ogromna większość pożywienia człowieka. Węglowodany powstają w procesie fotosyntezy zielonych roślin. Fotosynteza jest to wytwarzanie węglowodanów z dwutlenku węgla i wody w roślinach zielonych. Energia świetlna przy udziale chlorofilu – zielonego barwnika roślin – zamieniana jest na energię chemiczną i magazynowana w węglowodanach. Do węglowodanów należy duża liczba związków organicznych zbudowanych z węgla, wodoru i tlenu. Węglowodany dzieli się na cukry proste (monosacharydy – C6H1206), dwucukry (disacharydy – C12H22O11) oraz cukry złożone (polisacharydy – (C6H10O5)n). Pojęcie sacharyd oznacza cukier.

Najbardziej interesujące z punktu widzenia kosmetyki są polisacharydy. Mogą się one składać z kilkuset lub kilku tysięcy monosacharydów. Skrobia, celuloza, pektyna, agar-agar i jego pochodne to najważniejsze polisacharydy stosowane w preparatach kosmetycznych.

Celuloza jest głównym budulcem ścian komórkowych roślin. Mikrokrystaliczna celuloza dobrze stabilizuje emulsje O/W. Celulozy modyfikowane (metyloceluloza, etyloceluloza, hydroksypropyloceluloza) używane są jako emulgatory pomocnicze i środki zagęszczające w produkcji emulsji i lotionów. Pochodne celulozy są dosyć trwale, ponieważ nie ulegają zbyt szybko mikrobiologicznemu rozkładowi.

Pektyny występują w skórkach i pestkach, np. jabłek, pigwy i porzeczek. W wodzie bardzo mocno pęcznieją i dlatego stosowane są jako zagęszczacze. Śluz z nasion pigwy poprawia konsystencję tuszów do rzęs i pianek do modelowania włosów. Śluzy roślinne są wprawdzie dobrze tolerowane przez skórę, ale muszą być starannie konserwowane, ponieważ są podatne na działanie pleśni.

Agar-agar jest polisacharydem zbudowanym z galaktozy (cukru śluzowego) i innych cukrów. Uzyskuje się go z czerwonych alg (krasnorostów). Agar-agar używany jest w kosmetyce do otrzymywania żeli, a także jako zagęszczacz i stabilizator kremów, kosmetyków w sztyfcie i past. Także w przemyśle spożywczym jest bardzo ważnym środkiem zagęszczającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *