Właściwości pudru

Właściwości wygładzające pudru można zwiększyć przez dodanie stearynianów cynku, glinu i magnezu lub talku. Przyczepność do skóry można poprawić za pomocą skrobi kukurydzianej i ryżowej, stearynianów, alkoholu cetylowego, lanoliny kosmetycznej czy wazeliny. Puder dobrze się rozprowadza, jeśli zawiera kwas krzemowy lub talk.    Zdolność do absorpcji łoju i potu zwiększa się wraz  z dodatkiem węglanu magnezu lub wapnia, skrobi albo glinki kaolinowej.

Domieszki białych pigmentów, np. dwutlenku tytanu, tlenku cynku czy węglanu wapnia decydują o sile krycia pudru. Wyjątek stanowi mikronizowany dwutlenek tytanu, który nie ma właściwości kryjących i jest stosowany jako składnik pudrów przezroczystych (transparentnych) i półprzezroczystych (typu translucent). Związki miki i tytanu oraz mikrocząsteczki poliamidu zapewniają opalizację i optycznie wyrównują nierówności skóry. Ochładzające działanie pudru polega na zwiększeniu powierzchni oddającej ciepło. Uczucie chłodu zwiększają m.in. skrobia i stearyniany.

Pigmenty w preparatach do makijażu. Pigmenty są podstawowymi składnikami kolorowych kosmetyków. Są to barwne proszki nierozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach, które podczas mieszania rozprowadza się w podłożu, np. emulsji lub mieszance tłuszczu i wosku. Ponieważ pigmenty nie rozpuszczają się w podłożu, preparaty do makijażu dobrze pokrywają barwę skóry.

Pigmenty perłowe i powstawanie ich koloru. Pigmenty perłowe nadają skórze metaliczny odcień. Zbudowane są z grubych warstw nierównomiernych i dzięki temu, inaczej niż pigmenty białe i kolorowe, odbijają padające na skórę światło. Mieniące się kolory powstają przez nakładanie się fal świetlnych. Mimo metalicznego vvyglądu te pigmenty nie są szkodliwe dla skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *