Zapach perfum na skórze

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: dwie koleżanki sprawdzają w perfumerii na pasku papieru zapach wody perfumowanej. Świeży, kwiatowy zapach od razu przypada do gustu obu przyjaciółkom. Próbują go na przedramieniu i za uchem. Podczas gdy jednej z przyjaciółek zapach bardzo się podoba, druga nie może już znieść tego słodkiego, pudrowego zapachu na swojej skórze.

Zapach perfum na skórze rozwija się w trzech fazach: zapachy, które czuje się bezpośrednio po nałożeniu na skórę tworzą tzw. nutę głowy. Do stworzenia góry zapachowej wykorzystywane są cytryna, bergamota, pomarańcza, limona, olejek lemongrasowy, grejpfrut oraz inne nuty cytrusowe, a także eukaliptus, mięta, werbena i inne nuty zielone. Około dziesięć minut później wyczuwalna jest nuta serca. Tworzą go przede wszystkim nuty kwiatowe i owocowe, takie jak róża, ylang ylang, jaśmin, lawenda, tuberoza, mirt. Nuta głębi (bazy) lub inaczej dół zapachowy można wyczuć po dwudziestu minutach do godziny po spryskaniu skóry. Zapach nuty głębi perfum zależy od składu warstwy hydrolipidowej skóry danej osoby. Na nutę bazy perfum wpływają różne czynniki, m.in. samopoczucie, stan zdrowia, sposób odżywiania się, nadmiar używek oraz zażywane leki. Nuta głębi składa się w głównej mierze z trwałych nut drzewnych i korzennych oraz z utrwalaczy zapachu. Podstawę nuty głębi danego zapachu często tworzą substancje, takie jak olejki drzewa sandałowego i cedrowego, cyprys, cynamon, kolendra, gałka muszkatołowa, goździki, paczulka wonna, wanilia, piżmo i ambra.

Przemysł perfumeryjny wytwarza olejki perfumowane do perfum i wód, preparatów kosmetycznych do skóry i włosów, do środków piorących i czyszczących, odświeżaczy powietrza oraz do innych produktów. Przy tym w zależności od zastosowania, zapachy różnią się intensywnością, trwałością i nutami zapachowymi. Preparaty kosmetyczne perfumuje się bardzo dyskretnie. Używa się do tego olejków zapachowych w niewielkich stężeniach, które są przyjazne dla skóry, ale niezbyt trwałe. Ponieważ wiele substancji zapachowych może u niektórych osób wywoływać uczulenie, coraz częściej rezygnuje się z perfumowania kremów, balsamów do ciała, mleczek kosmetycznych, żeli, preparatów do pielęgnacji oczu oraz toników do twarzy.

Zapachy przychodzą i odchodzą razem z modą. Na rynku można obecnie kupić około 450 różnych zapachów dla kobiet oraz 250 dla mężczyzn i ciągle dochodzą nowe. Ciężkie, zmysłowe zapachy, które pojawiły się na rynku na początku lat osiemdziesiątych, zostały wyparte w ostatnich latach przez świeże, lekkie perfumy. Perfumy, znane od kilku lat, doczekały się dzisiaj nowych, świeższych i delikatniejszych wersji. Moda na poszczególne zapachy zmienia się co sześć, osiem lat. Zmiany społeczne odzwierciedlają się nie tylko w sposobie ubierania, ale także w modzie na zapachy. Podczas gdy lata osiemdziesiąte były czasem stabilności i symboli luksusu, kierunki rozwoju w latach dziewięćdziesiątych można uznać za powrót do prostoty i naturalności. Współczesne zapachy mają być wyraźne, transparentne i lekkie. Flakony mają proste, skromne, a nawet purystyczne kształty. Współczesne kompozycje zapachowe zawierają przede wszystkim wodę, korę i rosę. Coraz częściej rezygnuje się z dodatku alkoholu do wód toaletowych. Zawarte w wodach zapachowych czynniki nawilżające i substancje pielęgnujące sprawiają, że są one idealne do ciała na ciepłą porę roku. Oferta obejmująca lekkie, świeże zapachy kierowana jest przede wszystkim do dziewcząt w wieku 10-14 lat.

Następna grupa zapachów to perfumy typu uniseks, stworzone z myślą zarówno o kobietach, jak i mężczyznach. Uniwersalny charakter tego rodzaju perfum widoczny jest również w prostych kształtach flakonów i opakowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *