Nuty substancji zapachowych

W zależności od rodzaju zapachu substancje zapachowe, które go tworzą, podzielone są na nuty: korzenne, skórzane, tytoniowe, drzewne, aldehydowe, kwiatowe, owocowe, orientalne, zielone, cytrusowe, lawendowe, nuta Fougere oraz szyprowe (franc. chypre).

Oprócz specjalnie skomponowanej bazy korzennej oraz syntetycznych substancji zapachowych, nuty korzenne zawierają wyciągi z przypraw, np. gałki muszkatołowej, cynamonu, goździków, imbiru, kolendry, kardamonu. Nuty orientalne otrzymuje się po dodaniu do nut korzennych ciężkich, słodkich balsamicznych zapachów, takich jak wanilia, mirra, gorzka pomarańcza (Neroli), kadzidło, ylang ylang, drzewo sandałowe, ambra i piżmo.

Nuty skórzane przypominają zapach wyrobów skórzanych. Aby powstały zapachy odświeżające, dodaje się do nich olejki cytrusowe. Po dodaniu nut korzennych otrzymuje się cierpkie, korzenne zapachy, natomiast po dodaniu ambry – ciężkie i słodkie.

Nuty tytoniowe pachną częściowo tak jak kwiaty tytoniu, częściowo tak jak sfermentowany tytoń. W zależności od kombinacji z innymi nutami zapachowymi można uzyskać różne kompozycje zapachowe: ciężkie, słodkie, miodowe, korzenne, zielone lub cierpkie.

Nuty drzewne przypominają zapach egzotycznego drewna: cierpko-świeży, gorzki lub ciepły. Oprócz zapachów drewna dodaje się olejki: cedrowy, drzewa sandałowego, wetiwerowy, paczulki wonnej, kumaryny (olejek z marzanki wonnej) oraz cytrusowy.

Nuty aldehydowe sprawiają, że perfumy mają świeży, owocowy zapach. Wykorzystuje się zarówno olejki eteryczne ze skórek owoców cytrusowych, jak i wyizolowane aldehydy, np. cytral z olejku lemongrasowego oraz aldehydy syntetyczne. Nuty aldehydowo-kwiatowe pachną jak róże, jaśmin, konwalie, ylang ylang. Nuty aldehydowo-pudrowe mają mocniejszą, cięższą woń, ponieważ oprócz nut kwiatowych dodaje się do nich nuty balsamiczne i drzewne.

Nuty kwiatowe pachną jak poszczególne kwiaty, nie muszą jednak wcale zawierać naturalnej substancji zapachowej. Otrzymuje się je najczęściej z mieszanki kilku podobnie pachnących substancji. Przykładami nut kwiatowych są jaśmin, bez, kwiaty pomarańczy, narcyz, fiołek, mimoza i lawenda.

Nuty owocowe otrzymywane są syntetycznie lub za pomocą metody head space. Mają zapach danego owocu. Obecnie najpopularniejsze nuty owocowe używane do komponowania perfum to np. arbuzowa, brzoskwiniowa, z czarnej porzeczki, jabłkowa i grejpfrutowa.

Olejki zapachowe składają się najczęściej z kilku rodzajów nut kwiatowych. W zależności od dodania innych nut zapachowych otrzymuje się różne zapachy, np. świeże, owocowe, chłodne, sportowe lub pudrowo- bądź słodko-kwiatowe.

Nuty zielone są chłodne, odświeżające i delikatne. Mają zapach liści, traw, łąk i ściółki leśnej.
Nuty cytrusowe składają się z olejków eterycznych owoców cytrusowych. Klasyczne nuty cytrusowe nie zawierają utrwalaczy zapachu i dlatego łatwo się ulatniają. Nuty cytrusowe są podstawowymi składnikami wód kolońskich, które służą przede wszystkim do odświeżania. Utrwalone nuty cytrusowe zawierają nuty drzewne lub korzenne, które nadają zapachowi cierpko-gorzki odcień.

Nuty lawendowe można znaleźć w wielu kompozycjach kwiatowych. W wodach lawendowych są głównym składnikiem esencji zapachowych. Nuty lawendowe utrwalane są przez dodanie balsamicznego piżma i ambry oraz nut drzewnych i korzennych. Dzięki temu powstają słodkie i korzenne zapachy.

Nuty Fougere uzyskuje się z ekstraktów mchu dębowego, kumaryny, nut lawendowych i oleju bergamotowego. Klasyczne nuty Fougere mają jednocześnie cierpki i świeży zapach. Dzięki dodaniu nut balsamicznych i kwiatowych mogą dać zapachy słodkie i kwiatowe.

Nuty szyprowe to zapachy mchu uzyskane z wyciągów mchu dębowego w połączeniu z olejem bergamotowym. Klasyczne nuty szyprowe mają jednocześnie cierpki i świeży zapach. Nowoczesne zapachy szyprowe komponowane są z nutami zielonymi, skórzanymi, tytoniowymi, Fougere oraz orientalnymi. Piżmo i ambra nadają perfumom ciężki, zmysłowy odcień. Po dodaniu goździków lub ambry, gama zapachowa nut szyprowych rozciąga się od korzennej do słodkiej. Są one bardzo eleganckie i długotrwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *