Preparaty do pielęgnacji oczu
Skóra wokół oczu ma tylko pół milimetra grubości, czyli jest aż 4-krotnie cieńsza od pozostałej skóry twarzy. Zmarszczki mimiczne i powstałe w wyniku przesuszenia można zauważyć już w młodym wieku. W obrębie powiek dolnych prawie nie ma podściółki tłuszczowej. Nie ma tu też tylu gruczołów łojowych i potowych jak w innych częściach twarzy. Niewiele jest też włókien kolagenowych i elastynowych. Wokół delikatnej tkanki łącznej zbiera się limfa. Dziennie mięsień oczny kurczy się ponad 10 000 razy.
Wszystko to przyczyniło się do stworzenia specjalnych preparatów do pielęgnacji skóry wokół oczu. Mają zapobiegać powstawaniu zmarszczek, wygładzać już istniejące i nawilżać skórę. Żele do okolic oczu i balsamy do powiek schładzają skórę i przeciwdziałają obrzękom. Hydrożele stosowane są przy opuchniętych powiekach i workach pod oczami, natomiast emulsje zawierające lipidy mają pomagać przy zmarszczkach spowodowanych przesuszeniem skóry.
Kremy i żele do pielęgnacji oczu różnią się od innych produktów pielęgnacyjnych do skóry twarzy j przede wszystkim tym, że nie powinny zawierać składników mogących uszkodzić lub podrażnić spojówkę lub rogówkę.
Preparaty do pielęgnacji okolic oczu zapobiegające powstawaniu zmarszczek są bogate w substancje czynne. Oprócz naturalnego kolagenu i innych substancji nawilżających, zawierają środki pobudzające przemianę materii w tkankach, np. mleczko pszczele, niektóre aminokwasy, wyciągi tkankowe z grasicy, witaminy i bogate w witaminy oleje, wyciągi z żeń–szenia i innych roślin. Często dodawane są do nich także filtry przeciwsłoneczne. Jak każdy kosmetyk nie przeznaczony do natychmiastowego zużycia muszą zawierać także środki konserwujące.
Korzyści i szkody wynikające ze stosowania tych preparatów powinny być dokładnie przemyślane i rozważone. Liczne testy, w których silikonowe odciski skóry wokół oczu były dokładnie przebadane, wykazały, że kremy i żele pod oczy mogą zmniejszyć jedynie zmarszczki powstające w wyniku przesuszenia skóry. Zmarszczki mimiczne, nieładnie określane w kosmetyce kurzymi łapkami, powstają przede wszystkim w trakcie ruchów oczu i podczas śmiechu. W miarę upływu lat elastynowe włókna skóry właściwej ulegają degeneracji. Ich sprężystość podczas ruchów mimicznych twarzy maleje już od dwudziestego roku życia. Przebieg i wygląd zmarszczek mimicznych jest dziedziczny. Zdrowy tryb życia, rozsądne korzystanie ze słońca i noszenie okularów przeciwsłonecznych opóźniają tworzenie się zmarszczek mimicznych, a jeśli się pojawią, najrozsądniej jest je polubić.
Do oczyszczania skóry wokół oczu oferowane są preparaty do demakijażu oczu. Są one produkowane na bazie oleju mineralnego, olejów hydrofitowych, wodnych roztworów środków powierzchniowo czynnych lub w postaci gotowych nasączonych płatków kosmetycznych.