Kosmetyczna ocena skóry cz.1

Kosmetyczna ocena skóry

Skóra jest narządem regulującym wzajemny wpływ wszystkich czynności organizmu i środowiska. Wszelkie zakłócenia tego wzajemnego oddziaływania pojawiają się na skórze. Jej ocena jest bardzo ważna, jeżeli chcemy, aby nasza praca miała sens i przynosiła dobre wyniki.

W praktyce kosmetycznej ocena oznacza rozpoznawanie zaburzeń i ustalanie objawów. Dobra ocena skóry jest częścią zabiegu wymagającą najwyższych kwalifikacji i doświadczenia. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: objawową i przyczynową.

Ocena objawowa opiera się na widocznych i wyczuwalnych zjawiskach na skórze. Są to typowe cechy, które określają np. rodzaj cery lub wiek skóry. Do tego dochodzą zjawiska przejściowe, np. określone wykwity skórne, przebarwienia związane z zażywaniem leków hormonalnych i zwiotczenie skóry spowodowane szybką utratą masy ciała. Te przejściowe zmiany można leczyć w gabinetach kosmetycznych, często jednak duże korzyści przynosi współpraca z lekarzem.

Kolejną grupę cech skóry stanowią zmiany powstałe w wyniku ciężkich chorób lub długotrwałego leczenia farmakologicznego. Należą do nich zaburzenia pigmentacyjne, rozszerzenie naczyń krwionośnych po leczeniu kortykosteroidami, kępki żółte powiek oznaczające zaburzenia przemiany materii i uszkodzenia skóry w wyniku naświetlań. W tym przypadku współpraca z lekarzem prowadzącym jest nieodzowna. Ostatnia grupa to objawy wskazujące na istnienie poważnych chorób. Należą do nich przebarwienia skóry spowodowane chorobami wątroby lub nerek oraz określone zmiany skórne wskazujące na raka skóry. W tych przypadkach kosmetyczka powinna skierować klientkę do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *