Masaż ręczny karku cz.2

Wszystkie ruchy masażu polegają w zasadzie na ucisku. Uciskiem wewnętrzną stroną dłoni, modelowanym przez odpowiednie ustawienie dłoni i palców, osiągamy ruchy podstawowe i ich odmiany, w zależności od tego, jakie działanie na mięśnie, nerwy, tkanki i naczynia chcemy osiągnąć. Istnieje sześć ruchów masażu, określanych jako podstawowe, i ich odmiany.

1.    Ruchem podstawowym jest ucisk, czyli statyczne i tłoczące działanie w kierunku pionowym na skórę klienta.
2.    Głaskanie to ruch z uciskiem o różnej intensywności.
3.    Rozcierania, ze względu na charakterystyczny sposób jego wykonywania, nie można pomylić. Wykonywany jest jednym lub kilkoma palcami, albo pięścią. Możemy też zastosować nałożone na siebie-dłonie, brzeg dłoni lub kostki palców. Ruchy „mielące” charakteryzuje pionowy ucisk na tkankę podskórną, łączną, mięśniową i żylną. Rozcieranie ma działanie głębokie.
4.    Ugniatanie to ruch rozluźniający, wspomagający usuwanie złogów. Ręka masująca mocno uciska skórę. Do ruchu pionowego dochodzi ściskanie mięśnia między palcami wzdłuż włókien mięśniowych. Wyróżniamy dwa warianty ugniatania: powierzchniowe i głębokie. Ruchy pochodne powstają dzięki różnemu ułożeniu palców, kciuka lub całej ręki.
5.    Oklepywanie polega na szybko następujących po sobie uderzeniach skóry palcami lub otwartą dłonią. Ten ruch ma kilka wariantów. Działa stymulująco na włókna nerwowe i powoduje szybkie i częste skurcze mięśni. Pobudzające działanie na tętnice poprawia ukrwienie.
6.    Wstrząsanie (wibracja) to bardzo szybkie ruchy przenoszone na określoną część ciała. Polega na wywoływaniu drgań. Manualne wstrząsanie nie jest łatwe, dlatego osoby masujące wolą do tego celu używać odpowiednich przyrządów. Wibrację wykonuje się opuszkami palców, między kciukiem a zgiętymi palcami obu rąk, całą powierzchnią dłoni lub jej brzegiem.

Klientkę prosimy o zajęcie miejsca na taborecie. Powinien on być ustawiony tak, aby jego wysokość była równa długości podudzi klientki, tylko wtedy ma ona dobry kontakt z podłogą. Klientkę z przodu okrywamy ręcznikiem. Zmywamy skórę na ramionach i karku myjką i nacieramy ciepłymi okładami.

Możemy wykonać lekki masaż szczotką. Jako środków poślizgowych do masażu używamy olejku do skóry, specjalnego kremu do ciała lub dobranych dla klientki aromatów w neutralnej substancji nośnej, ale nie może być ich zbyt wiele, aby nie podrażniły skóry.

Masaż karku trwa 5-7 minut. Podczas masażu klientka powinna być wyprostowana, aby mięśnie nie były napięte. Często należy przypominać o prawidłowej postawie, gdyż klienci z przyzwyczajenia przeważnie o tym nie myślą. Masaż karku obejmuje okolicę od zakończenia kości potylicznej do dwunastego kręgu odcinka piersiowego kręgosłupa oraz część ramion. Masujemy następujące mięśnie: mięsień czworoboczny (musculus trapesius), mięsień naramienny (m. deltoideus), mięsień obły mniejszy (m. ters minor), mięsień obły większy (m. ters major).

Podczas masażu zestresowanej i spiętej klientce możemy zaproponować ciepłą kąpiel stóp z dodatkiem olejków: lawendowego, rozmarynowego czy świerkowego. To uzupełnienie odpręży i uspokoi klientkę oraz przygotuje ją do zabiegów pielęgnacyjnych twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *