Mleczko pszczele – Kit pszczeli

Mleczko pszczele jest wydzieliną gruczołów szczękowych młodych pszczół. Przez pierwsze trzy dni życia, mleczkiem tym żywione są wszystkie larwy pszczół. Później dostaje je tylko przyszła królowa. Dzięki temu królowa jest większa, silniejsza, żyje dłużej niż pozostałe pszczoły jednego roju i jako jedyna znosi jajeczka. Mleczko pszczele zawiera niezbędne aminokwasy, lipidy, węglowodany, witaminy, substancje mineralne, pierwiastki śladowe, enzymy oraz substancje o działaniu podobnym do antybiotyków.

Mleczko pszczele używane w kosmetyce lub medycynie konserwowane jest miodem i(lub) alkoholem. Przyjmowane doustnie wzmacnia mechanizmy obronne organizmu. Zalecane jest również w dolegliwościach serca i układu krążenia, problemach z koncentracją, zmęczeniu, zaburzeniach trawienia i dolegliwościach okresu menopauzy. Mleczko pszczele chroni skórę przed zapaleniami, poprawia krążenie krwi, regeneruje komórki i nawilża. Z tego powodu dodawane jest do kremów i żelów, ampułek, preparatów do pielęgnacji oczu, miękkich masek i lotionów do zniszczonej skóry.

Kit pszczeli (propolis), składa się z różnego rodzaju żywic drzewnych, soków kwiatowych i pyłków wymieszanych z wydzieliną gruczołów pszczół. Zawiera żywice, balsamy, woski, olejki eteryczne, pyłki, flawonoidy, garbniki, witaminy, lipidy, aminokwasy, pierwiastki śladowe, fitohormony, enzymy oraz substancje o działaniu antybiotykopodobnym. Cechą szczególną kitu pszczelego jest jego działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Dzięki tym właściwościom chroni pszczoły przed chorobami i konserwuje plastry miodu. Składniki propolisu wzmacniają układ immunologiczny człowieka, wspomagają mechanizmy obronne skóry a także przyspieszają proces gojenia się ran. Propolis wykazuje działanie przeciwzapalne, dezynfekujące oraz poprawia ukrwienie skóry i błon śluzowych. Preparaty z propolisem zalecane są w leczeniu trądziku, zapalnych wykwitów skórnych, ran oparzeniowych, stłuczeń, zapaleń dziąseł, przeziębień, a także w leczeniu chorób żołądka i jelit. Na rynku dostępne są toniki, miękkie maski, kremy, ampułki, kremy do rąk oraz pomadki do ust zawierające propolis. Ze względu na obecność składników pochodzących z pyłków kwiatowych, mleczko pszczele i propolis mogą wywoływać reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu, co ogranicza ich zastosowanie w kosmetyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *