Zabiegi kosmetyczne – korzyści i ryzyko cz.2

Dobrze wykształcona kosmetyczka odgraniczy swoje kompetencje od kompetencji dermatologa. Nie powinna, na przykład, proponować klientce wykonania alergicznego testu skórnego, nanosząc nierozcieńczony preparat w okolice zgięcia łokciowego. Zadaniem jej jest raczej opisanie klientkom możliwych reakcji nietolerancji na kosmetyki i zalecenie wizyty u lekarza.

Ryzyko związane ze stosowaniem preparatów kosmetycznych, w przypadku ich właściwego użycia, jest ograniczone. U klientki może jednak wystąpić reakcja uczuleniowa na określone składniki kosmetyków. Ryzyko związane z wystąpieniem uczulenia jest wyższe w przypadku kosmetyczki niż klientki, ponieważ ta ostatnia ma mniej intensywny kontakt z rozmaitymi preparatami. Dużo częściej niż reakcje alergiczne występują podrażnienia spowodowane używaniem produktów kosmetycznych, szczególnie u osób o wrażliwej skórze, które stosują lekko podrażniające preparaty (np. dezodoranty, wysuszające mydła, środki powierzchniowo czynne). Nadmierna pielęgnacja skóry może spowodować silne wysuszenie. Przyustne zapalenie skóry (dermatitis perioralis) może powstać w wyniku nadmiernego nawilżenia skóry spowodowanego stosowaniem nawilżających kremów pielęgnujących. W tego typu przypadkach rola kosmetyczki polega na dobraniu odpowiednich preparatów dla osób o wrażliwej skórze oraz wyjaśnieniu klientkom związku między niewłaściwymi nawykami pielęgnacyjnymi a występowaniem podrażnień.

Ogólne zalecanie kosmetyki naturalnej dla skóry wrażliwej świadczy o zbyt powierzchownej znajomości problemu. Preparaty te mogą tak samo jak syntetyczne powodować występowanie reakcji alergicznych lub podrażnień.

Dokładne rozpoznanie zmian skórnych kosmetyczka powinna zachowywać dla lekarza dermatologa. Powinna ona być wyczulona na wszelkiego rodzaju zmiany skórne czy złośliwe i w razie najmniejszego podejrzenia kierować klientkę do dermatologa.

Z ryzykiem powstawania raka skóry wiąże się korzystanie z lamp kwarcowych, łóżek opalających i solariów, oferowanych w licznych gabinetach kosmetycznych. W poważnym gabinecie kosmetycznym, poza staranną konserwacją urządzeń, kosmetyczka udziela klientkom obiektywnych porad i uprzedza o możliwych konsekwencjach korzystania z tego sprzętu.

O kompetencji kosmetyczki świadczy umiejętność odradzenia wizyty w solarium osobom, które zbyt często z niego korzystają.

Kolejny aspekt ryzyka związanego z zabiegami kosmetycznymi stanowi podejście do reklamy i oczekiwań klientów. Po pierwsze, kompetentna kosmetyczka jest w stanie odróżnić niepoważne teksty reklamujące działanie np. rozmaitych preparatów od tych uczciwych i po drugie, przekaże swoją wiedzę na ten temat klientce.

Kosmetyczka powinna także krytycznie i delikatnie podchodzić do oczekiwań klientów. Niejednokrotnie bezkrytyczne wykonywanie zabiegów mających na celu usunięcie rzekomych defektów urody wzmaga u klientki istniejący brak samoakceptacji. W ten sposób zamiast wzmacniać osłabiamy poczucie własnej wartości klientki. W przypadku zbyt dużych oczekiwań oraz nieuzasadnionego niezadowolenia z własnego wyglądu, kosmetyczka podczas rozmowy z klientką powinna starać się jej wytłumaczyć, jak właściwie postępować.