Oczyszczanie skóry kwasami

Oczyszczanie skóry kwasami

Kwasy kosmetyczne
kwasy AHA – mlekowe, glikolowe, azelainowe, migdałowe, kojowe

Kwasy kosmetyczne są obecnie jedną z najchętniej i najczęściej stosowanych metod w gabinecie kosmetycznym. Rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroki wybór zabiegów z kwasami kosmetycznymi zawierających różne rodzaje kwasów w różnych stężeniach i składach mieszanin. Najbardziej rozpowszechnionymi są kwasy AHA – alfahydroksykwasy mlekowe występujące w stężeniach od kilku do około 40% przy różnej gamie pH od około 1,5 do 5,5. Kosmetyka może stosować kwasy jedynie do stężenia o wartości 40%, natomiast kosmetyki do pielęgnacji domowej nie mogą mieć większego stężenia kwasu niż 10%. Zabiegi z kwasami o stężeniu powyżej 40% wykonują lekarze medycy estetycznej, ale w praktyce jest to rzadkie, ponieważ przy takim stężeniu dochodzi do bardzo silnych podrażnień, dlatego większość specjalistów stoi na stanowisku, iż korzystniejsza dla skóry jest terapia dłuższa z mniejszym stężeniem kwasu przy niższym pH. Kwasy o wysokim pH działają głównie nawilżająco.

Największą penetrację wgłąb naskórka wykazują kwasy o niższym pH – zasada jest taka, że im niższe pH przy wyższym stężeniu, tym większa aktywność kwasu. Istotna jest również wielkość cząsteczki kwasu i jej właściwości chemiczne oraz zastosowane inne rodzaje kwasów w mieszaninie. Kwasy działają stabilizująco, regenerująco, nailżająco, wygładzająco i wybielająco. Dzięki działaniu złuszczającego spłycają zmarszczki i działają antybakteryjnie na cerę trądzikową. Każdy z kwasów ma swoje szczególne zastosowanie do różnych rodzajów cer.

Częstotliwość zabiegu:
seria 7-14 zabiegów w odstępach 7-10 dni
Wskazania:
kwasy mlekowe 30-40% pH około 3 – cera trądzikowa, młodzieńcza, sucha
kwasy mlekowe 20-40% pH około 2 – cera dojrzała, cera normalna
kwasy glikolowe 20-40% pH od 2-3 – cera trądzikowa, dojrzała, problematyczna (kwas glikolowy ma bardzo małe cząsteczki, jest najbardziej aktywnym w kierunku złuszczania kwasem)
mieszanina kwasu kojowego i mlekowego – wybielanie przebarwień, nierównego kolorytu, depigmentacja
kwas migdałowy – cera mieszana (kwas wprowadzany ultradźwiękami)
kwas azelainowy, glukonolakton (PH-AzA) – cera z trądzikiem różowatym, cera naczyniowa

Peelingi enzymatyczne lub gommage

Peelingi enzymatyczne są elementem praktycznie każdego zabiegu kosmetycznego. Są to nowoczesne peelingi służące delikatnemu nieinwazyjnemu złuszczaniu martwych komórek naskórka. Peeling powinno się wykonywać nie rzadziej niż co 10 dni. Cykl złuszczania dla zdrowej skóry wynosi około 28 dni. Gommage to rodzaj peelingu, który był chętnie stosowany w gabinetach kosmetycznych kilka temu. Preparat był rozprowadzany na twarzy, następnie tężał i należało go zetrzeć okrężnymi ruchami (tzw. gumkowanie). Obecnie ten rodzaj peelingu jest coraz mniej powszechny, gdyż niepotrzebnie napina i rozciąga się przy nim skórę w momencie zdejmowania.

Oczyszczanie manualne z maską dezynfekującą

Oczyszczanie manualne to również jedna z coraz rzadziej stosowanych metod oczyszczania skóry u kosmetyczki. W nowoczesnych gabinetach wykonywane są coraz częściej kwasy i mikrodermabrazja, natomiast oczyszczanie manualne jedynie doraźnie. Zabieg oczyszczania polega na manualnym usunięciu zawartości zaskórnika. Najpierw przygotowuje się skórę za pomocą maski rozpulchniającej z wapozonem lub bez (urządzenie wydzielające parę). Następnie kosmetyczka wyciska ręcznie lub przy pomocy łyżeczki unny zawartość zaskórników. Sam zabieg musi być wykonany zdezynfekowanymi narzędziami, w rękawiczkach przy zachowaniu maksymalnej sterylności. Manualne oczyszczanie powoduje bowiem często samo-zakażanie się skóry bakteriami. Po zabiegu należy skórę uspokoić maską algową, ziołową ze srebrem, wprowadzając ampułki za pomocą ultradzwięków. Częstym błędem pacjentów jest ciągłe dotykanie skóry po zabiegu oczyszczania, „żeby „sprawdzić, czy skóra na pewno dobrze wygląda po zabiegu” , co powoduje więcej szkody niż pożytku. Przy zabiegu oczyszczania przerwana jest ciągłość naskórka, co jest jego największą wadą, gdyż często powoduje to blizny i małe ranki.

Peeling kawitacyjny(kawitacja) i Darnsonwal

Peeling kawitacyjny czyli inaczej ultradźwięki to jedna z najczęściej stosowanych metod w gabinecie kosmetycznym. Wykonywany jest urządzeniem posiadającym specjalną szpatułkę, dzięki której możliwe jest usuwanie nadmiaru sebum i zaskórników. Peeling wykonywany jest na toniku, następnie drugą stroną końcówki wprowadzany jest preparat kosmetyczny w postaci ampułek. Darnsonwal to kolejne urządzenie kosmetyczne wykorzystujące własności elektoterpii. Darnsonwal działa antybakteryjnie, odkażająco i powinien być używany w trakcie zabiegów dla cery trądzikowej i mieszanej.

Dodaj komentarz