Środki oczyszczające skórę
Aby skóra była optymalnie przygotowana do zabiegu kosmetycznego należy ją wcześniej oczyścić odpowiednio do jej typu i stanu. W trakcie oczyszczania usuwane są z powierzchni skóry resztki wydzielin gruczołów skórnych: pot i łój oraz zrogowaciałe części i tłuszcze naskórka, cząsteczki brudu i kurzu, mikroorganizmy, makijaż i inne preparaty kosmetyczne.
Cząsteczki, które mają być usunięte, mogą być hydrofilowe (wodolubne), np. pot, tusz do rzęs rozpuszczalny w wodzie lub lipofilowe (tiuszczolubne), np. łój, cienie do powiek, pomadki. Do usunięcia substancji hydrofitowych wystarczy ciepła woda, aby usunąć substancje lipofilowe z powierzchni skóry, należy je zemulgować z wodą i środkiem czyszczącym lub zaadsorbować (wchłonąć), np. za pomocą olejku i płatka czyszczącego lub chusteczki higienicznej.
Preparaty do demakijażu na bazie oleju lub parafiny łączą się wprawdzie z lipofilowymi cząsteczkami, np. szminkami teatralnymi czy pastami zawierającymi tłuszcz, ale nie usuwają preparatów hydrofilowych. Poza tym, warstwa tłuszczu pozostająca na skórze wywołuje nieprzyjemne uczucie, dlatego do oczyszczania skóry używa się detergentów. Woda i mydło są podstawowymi środkami czyszczącymi. Dzisiaj mydło coraz częściej zastępuje się syndetami (detergentami syntetycznymi). Do podstawowego oczyszczania skóry kosmetyczka używa przede wszystkim mleczka czyszczącego i olejków hydrofitowych.
Oprócz oczyszczania detersywnego detergentami wyróżnia się także oczyszczanie adsorpcyjne, podczas którego lipofilowe cząsteczki łączą się z lipofilowymi składnikami ekstraktu mąki owsianej, serwatki lub otrąb pszennych i zostają usunięte z powierzchni skóry. Adsorpcyjne preparaty do oczyszczania są związkami wielkocząsteczkowymi zawierającymi fragmenty hydrofilowe i lipofilowe. Stosuje się je w pierwszej kolejności na chorą skórę, na której znajduje się zasuszona wydzielina skórna, łuski lub strupy, a także resztki maści i past. Aby oczyszczanie było skuteczniejsze stosuje się niewielkie ilości detergentów nieszkodliwych dla skóry.
Do głębokiego oczyszczania wykorzystuje się enzymy hydrolizujące (czyli rozbijające) tłuszcze i białka. Te enzymy rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe spajające komórki warstwy rogowej. Dzięki temu możliwe jest usunięcie kilku warstw zrogowaciałych komórek. Do usuwania zrogowaciałego naskórka stosuje się także peelingi mechaniczne, kremy złuszczające, za pomocą których przez ścieranie usuwa się zrogowaciałe komórki.