Woda w praktyce kosmetycznej cz.3

Kąpiele stóp służą do oczyszczenia i zmiękczenia skóry, ogrzewania (kąpiele ciepłe, o zmiennej temperaturze) oraz hartowania (kąpiele zimne). Stosuje się je z reguły przed leczeniem. W zależności od dodanych ziół, zapobiegają zapaleniom, wzmacniają tkanki, rozluźniają skurcze, przyczyniają się do lepszego ukrwienia lub działają łagodząco.

W kosmetyce znajdują zastosowanie również zimne i ciepłe kompresy, maseczki i okłady, które ogrzewają lub schładzają skórę. Ciepłe kompresy i okłady stosowane są przy oczyszczaniu skóry, zimne stosuje się na zakończenie zabiegu oczyszczania ze względu na ich działanie ściągające i orzeźwiające.

Za pomocą kąpieli parowych skórę przygotowuje się do oczyszczania. Dzięki parze wodnej skóra się nagrzewa i pęcznieje. Ciepła para wodna w postaci mgły wzbogaconej olejkami eterycznymi wnika w skórę, działając przede wszystkim relaksująco. Wilgotne, ciepłe powietrze powoduje pęcznienie warstwy rogowej naskórka i otwiera pory, czyli ujścia mieszków włosowych.

W preparatach kosmetycznych woda jest rozpuszczalnikiem i rozcieńczalnikiem. Stosowana jest także do rozrabiania i rozcieńczania preparatów złuszczających, peelingów, maseczek i glinek, ale przede wszystkim służy do mycia.

Woda wraz z różnymi dodatkami jest środkiem do oczyszczania, czyli usuwania zanieczyszczeń ze skóry i włosów. Jest również rozcieńczalnikiem i rozpuszczalnikiem substancji czynnych, preparatów kosmetycznych i substancji pomocniczych przy zabiegach kosmetycznych, np. w postaci kompresów.

Proszę odnieść się do następującego problemu: młoda dziewczyna zauważa pryszcz na skórze. Natychmiast go wyciska i denerwuje się, że pozostał po nim czerwony, opuchnięty ślad. Próbuje go zatuszować. W ostatni czwartek była u swojej przyjaciółki, która uczy się zawodu kosmetyczki. Tego dnia przeprowadzano oczyszczanie skóry za pomocą pary wodnej. Dziewczyna poddała się zabiegowi. Tym razem jej skóra była gładka i aksamitna, bez jakichkolwiek zaczerwienień.

Wodę w kosmetyce stosuje się we wszystkich stanach skupienia, np. do wygładzania skóry stosuje się maseczkę lodową z kostek lodu, w postaci płynnej do mycia, kąpieli i pod prysznic, a w postaci pary do zmiękczania, ogrzewania i pęcznienia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *