Środki kosmetyczne do włosów

Środki kosmetyczne do włosów.

Środki kosmetyczne do włosów stanowią bardzo liczną grupę preparatów do higieny osobistej, upiększających, kondycjonujących, które zapewniają włosom zdrowy i ładny wygląd. Rozróżnia się trzy rodzaje włosów: normalne, tłuste (grube i silne) i suche (delikatne i cienkie). Producenci kosmetyków do włosów biorą pod uwagę ten dermatologiczny podział i przystosowują recepturę swoich środków do odpowiedniego rodzaju włosów.

Środki kosmetyczne do włosów według SWW dzieli się na:

1324-21 — szampony w płynie, w proszku, w aerozolu, suche;

1324-22 — środki do układania włosów: brylantyna, płyny, żele, pianki;

1324-23 — lakiery do włosów (barwne i bezbarwne);

1324-24 — środki do trwałej ondulacji;

1324-25 — środki do pielęgnacji włosów;

1324-26 — środki do wzmacniania włosów;

1324-27 — środki do barwienia włosów: farby, odsiwiacze, rozjaśniacze, środki tonujące;

1324-28 — środki do usuwania nadmiernego owłosienia — w płynie, w kremie, w proszku.

Szampony to środki higieny osobistej o właściwościach myjących i kondycjonujących, których podstawowymi surowcami są sproszkowane mydło lub detergenty o łagodnym działaniu. Ponadto zawierają środki zmiękczające wodę (wodorowęglan sodu — NaHCO3), wyciągi z ziół, substancje zapachowe. Wiele nowoczesnych szamponów jest wzbogacanych w witaminę E, która działa wzmacniająco i regenerująco, prowitaminę B5, która pogrubia włosy i przedłuża ich wilgotność. Producenci dbający o jakość i nowoczesność swoich wyrobów wprowadzają dodatkowo składniki naturalne, które decydują o odżywianiu i odbudowie zniszczonej struktury, jak: glucasil, kolagen, keratyna oraz składniki kondycjonujące, tj.: olejek jojoba, awokado, ekstrakty ziołowe.

Wszystkie szampony muszą być dobrze rozpuszczalne w każdej wodzie, mieć właściwą pienistość i dobre zdolności myjące. Powinny łagodnie działać na skórę, nadawać włosom miękkość, jedwabistość i ładny połysk.

Wśród szamponów popularnych, myjących wyróżnia się grupę szamponów dziecięcych, o wysokiej neutralności w stosunku do śluzówek oczu, i szampony lecznicze o działaniu przeciwłupieżowym i przeciwłojotokowym. Większość szamponów jest testowana dermatologicznie.

Szampony koloryzujące zawierają środki powierzchniowo czynne i substancje barwiące, oksydacyjne (barwnik + utleniacz), o działaniu bezpośrednim i neutralnych wartościach pH. Produkuje się je w wielu kolorach naturalnych i fantazyjnych. Nadają włosom żądany odcień na pewien czas, po kilkakrotnym myciu barwnik się zmywa.

Farby do włosów, w przeciwieństwie do szamponów koloryzują-cych, są preparatami trwale barwiącymi włosy. Barwniki łączą się z keratyną — głównym składnikiem białkowym włosów — nadając im intensywny kolor. Farby zalicza się do preparatów oksydacyjnych o głębokim działaniu. Najczęściej są produkowane w formie pieniącego kremu.

Opakowaniem szamponów są najczęściej butelki, pojemniki z tworzyw sztucznych o pojemności 150 — 200 ml, a nawet 1000 ml. Większość szamponów jest oznakowana znakiem bezpieczeństwa „B”. W szamponach transportowanych i przechowywanych w temperaturze niższej niż 0°C mogą powstawać zawiesiny. Znikają one w dodatnich temperaturach po kilku dniach.

Dodaj komentarz