Aromaterapia

Do aromaterapii potrzebne są czyste i pełnowartościowe olejki. Nie mogą zawierać żadnych resztek pestycydów ani rozpuszczalników. Olejki eteryczne są złożonymi mieszaninami. W olejku lawendowym wykryto 160 różnych substancji, w różanym nawet 400. Olejki eteryczne, tak jak wina, muszą pochodzić z optymalnych obszarów uprawy. Skład esencji zależy od klimatu, jakości i składu podłoża oraz położenia geograficznego. Olejki eteryczne mogą mieć, podobnie jak wina, lepszy lub gorszy rocznik. Przemysł perfumeryjny potrzebuje do produkcji masowej identycznych i tanich surowców zapachowych. Z tego względu od lat trzydziestych rozwija się produkcja syntetycznych substancji zapachowych.

Metodą head space (Living Flower Technology, Enfleurage 2000) można wychwycić zapach żywych kwiatów bez ekstrakcji olejków eterycznych. Płatki kwiatów, trawy, zioła lub owoce układa się pod szklanym kloszem i pochłania ich zapachy, poddawane następnie bardzo dokładnej analizie chemicznej. W laboratoriach próbuje się uzyskać częściowo naturalne, częściowo syntetyczne substancje podobne do pochłoniętych składników zapachowych. Dzięki tej metodzie można tanio wytworzyć syntetyczne aromaty kwiatowe i owocowe nie różniące się jakością.

Moda na aromaterapię przyczynia się do zwiększonego zapotrzebowania na czyste olejki eteryczne. Obecnie w preparatach kosmetycznych zastosowanie znajduje ponad sto różnych olejków eterycznych. Dodaje się je do olejków do ciała i do masażu, olejków i kremów do twarzy, a także do perfumowania kosmetyków, miękkich masek, kąpieli i inhalacji. Cztery najczęściej występujące olejki to rozmarynowy, waniliowy, różany oraz z drzewa herbacianego.

Dodaj komentarz