Emulsje oczyszczające cz.2

Najlepsze wyniki uzyskuje się stosując mieszaniny emulgatorów o różnej polarności. Umożliwia to gęstsze upakowanie cząstek substancji powierzchniowo czynnej na granicy faz, co jest szczególnie istotne przy stosowaniu emulgatorów jonowych (anionowych), które ze względu na odpychanie elektryczne tworzą warstwy o małej gęstości. Dodatkowy emulgator niejonowy wypełnia luki między cząsteczkami podstawowego emulgatora, zwiększa stopień upakowania i stabilizuje emulsję. Stabilizujące działanie mieszanych emulgatorów może być również związane z tworzeniem między kroplami fazy rozproszonej uporządkowanych struktur micelarnych (również ciekłokrystalicznych).

Dla każdego układu rozproszonego (fazy olejowej) należy indywidualnie dobierać skład układu emulgującego. Decydującym czynnikiem jest sumaryczna polarność fazy olejowej i – w mniejszym stopniu – jej struktura. Do utrwalenia emulsji nadają się także polimery rozpuszczalne w wodzie, np. gumy roślinne, alginiany, alkilo- i hydroksyalkilocelulozy oraz poliakrylany, których cząsteczki rozkładają się na powierzchni rozdziału faz tworząc szczelne warstwy ochronne wokół cząsteczek oleju. Mają one działanie typowe dla koloidów ochronnych.

Wartość HLB (stała równowagi hydrofilowo-lipofilowej) określa polarność emulgatora, a więc jego powinowactwo do wody lub tłuszczu. Emulgatory uporządkowano wg ich polarności w skali od 1 do 20. System określania polarności emulgatorów (system HLB) ułatwia wybór odpowiedniego emulgatora do produkcji określonego preparatu.

Emulsje oczyszczające typu O/W są ciekłe i najczęściej są białe, nieprzezroczyste jak mleko i dlatego nazywane są mleczkami bądź śmietankami. W praktyce kosmetycznej można także spotkać transparentne, żelopodobne mikroemulsje, które łatwo pomylić z myjącymi żelami. Mleczko oczyszczające wyciska się bezpośrednio na dłoń i palcami rozprawadza na twarzy, szyi i dekolcie. Nakłada się je zgodnie z kierunkiem masażu i przebiegiem linii zmarszczek. Emulsje oczyszczające rozsmarowuje się od środka twarzy na zewnątrz. Ze względów higienicznych krem oczyszczający nakładamy na dłoń plastikową łopatką. Taki lekko ogrzany i płynny krem można nałożyć na twarz jak mleczko oczyszczające.

tmpedb-1Mleczko oczyszczające, emulsja typu O/W może zawierać:
A: Woski syntetyczne, lanolinę, oleje mineralne i naturalne, np. z kiełków pszenicznych, migdałowy.
B: Stearynian trójetanoloaminy jako emulgator, który
C: Emulguje substancje określone literą A w wodzie destylowanej.
D: Zapach otrzymuje się przez dodanie niewielkiej ilości olejków eterycznych np. różanego i pomarańczowego.
E: Substancje nawilżające i łagodzące, np. pantenol, aloes, bisabolol i alantoina.

Emulsja typu W/O może zawierać:
A: Tłuszcze mineralne (parafiny), np. wazeliny, niewielkie ilości naturalnych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, np. olej z orzeszków ziemnych i awokado.
B: Stearynian trójetanoloaminy, który
C: Emulguje substancje określone literą A w wodzie destylowanej.
D: Olejki eteryczne.
E; Specjalne substancje czynne (por. mleczko oczyszczające).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *