Emulsje oczyszczające cz.3

Krótki masaż oczyszczający (gładzenie, pocieranie) mechanicznie wspomaga emulgowanie i rozpraszanie cząsteczek tłuszczu i brudu na skórze. Pocieranie zaleca się szczególnie w okolicach nosa i brody, gdyż tam znajduje się większość gruczołów łojowych. Emulsję oczyszczającą usuwa się z twarzy kilkoma ciepłymi i wilgotnymi kompresami lub gąbką wiskozową. Mechaniczne działanie oczyszczające emulsji można zwiększyć za pomocą aparatów do masażu z odpowiednią końcówką, np. szczotką.
Po nałożeniu kremu oczyszczającego i po masażu oczyszczającym należy zebrać brud chusteczką higieniczną. Resztki emulsji można usunąć wacikiem nawilżonym tonikiem do twarzy. Następnie należy nałożyć żel/krem do mycia twarzy, rozcieńczyć go niewielką ilością wody i delikatnie wmasować aż powstanie piana. W porównaniu z mleczkami oczyszczającymi, żele/kremy do mycia twarzy zawierają środki powierzchniowo czynne o działaniu pianotwórczym. Taką rozcieńczoną emulsję można spłukać większą ilością wody.

Proszę odnieść się do następującej sytuacji: klientka pyta podczas następnej wizyty w gabinecie kosmetycznym o jakiś środek oczyszczający, który zmywałby makijaż i nie szczypał w oczy. Wprawdzie ostatnim razem kosmetyczka zaproponowała jej całą serię kosmetyków, ale było tego za dużo jak na jeden raz i przede wszystkim za drogo. Teraz chciałaby zamienić swoje mydło na jakiś odpowiedni preparat.

Emulsje oczyszczające mogą być stosowane do każdego rodzaju i stanu skóry, ze względu jednak na ich właściwości natłuszczające, wskazane są przy suchej skórze, z niedoborem wilgoci, wrażliwej i atroficznej. Im więcej wody zawiera mleczko oczyszczające, tym słabsze jest jego działanie oczyszczające. Żele myjące mają działanie odtłuszczające i dlatego zalecane są do skóry młodej, z łojotokiem i trądzikiem. Do żeli myjących dodaje się substancje nawilżające i natłuszczające i wtedy mogą być stosowane zamiast emulsji oczyszczających przy wszystkich rodzajach skóry. Dzięki substancjom łagodzącym podrażnienia, zapobiegającym rozwijaniu się bakterii i keratolitycznym zapewniają skórze trądzikowej, łojotokowej i młodej z problemami delikatne, ale intensywne oczyszczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *