Estry – pochodne kwasów i alkoholi

Estry – pochodne kwasów i alkoholi.

Związki chemiczne z grupy estrów są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, między innymi jako aromaty nadające smak i zapach owocom, występują w jabłkach, gruszkach, malinach, ananasach i innych owocach. Estry, jako aromaty owocowe, mogą być również wytwarzane syntetycznie. Do perfumowania preparatów kosmetycznych używa się mieszanek estrów.

Estry to przede wszystkim substancje zapachowe. Ester metylowy kwasu butanowego (maślan metylu) jest pochodną kwasu butanowego (masłowego) i metanolu. Ma zapach jabłek. Ester etylowy kwasu butanowego (maślan etylu) jest pochodną kwasu butanowego i etanolu o zapachu ananasa.

Estry są także rozpuszczalnikami lakierów i żywic syntetycznych w lakierach i zmywaczach do paznokci. W tych preparatach stosowana jest pochodna kwasu etanowego i butanolu, ester butylowy kwasu etanowego (octan butylu).

Estrami są również naturalne tłuszcze i niektóre woski dodawane do preparatów do pielęgnacji skóry. Szeroko stosuje się estry izopropanolu i kwasu mirystynowego lub palmitynowego (mirystynian lub palmitynian izopropylu). Związki te stosowane są jako czynniki ułatwiające rozpuszczanie innych surowców i ułatwiające rozsmarowywanie preparatów na skórze.

W trakcie syntezy estrów z kwasu i alkoholu powstaje produkt uboczny – woda. Proces ten nazywamy estryfikacją. W roztworze wodnym po dodaniu mocnej zasady, np. sodowej, estry rozpadają się ponownie na kwas i alkohol. Ten proces to hydroliza estrów, zwana też zmydlaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *