Filtry w preparatach przeciwsłonecznych oraz współczynnik ochrony cz.2

Preparaty o wysokich współczynnikach ochrony (SPF), np. 30, 50, to tzw. blokery lub ekrany (ang. sunblocker). Ekrany polecane są osobom o jasnej karnacji oraz urlopowiczom, którzy wystawiają się na działanie słońca podczas surfowania, jazdy na nartach i wędrówek górskich. Preparaty te zapobiegają oparzeniom słonecznym i trwałym uszkodzeniom pod wpływem światła.

Współczynnik ochrony (SPF) jest miarą działania ochronnego preparatu. Podaje on czas, po jakim wystąpi na skórze widoczny rumień. Współczynnik ochrony preparatu kosmetycznego badany jest na skórze człowieka najpierw bez użycia kosmetyku przeciwsłonecznego, a następnie po jego zastosowaniu. Jest to jednak wartość względna, która może obejmować czas naświetlania o różnej długości, zależnie od wrażliwości skóry i intensywności promieniowania słonecznego. Współczynnik ochrony preparatu przeciwsłonecznego ustala się na podstawie średnich wartości uzyskanych podczas testów. Klient o bardzo jasnej karnacji przebywający na Wyspach Karaibskich może zostać poparzony po 15 minutach przebywania na słońcu. Preparat przeciwsłoneczny ze współczynnikiem ochrony 10 przedłuża czas opalania do 150 minut.

Czynnik ochrony (SPF):

Czas, po jakim występuje rumień po użyciu preparatu przeciwsłonecznego
Czas, po jakim występuje rumień bez użycia preparatu przeciwsłonecznego

Aby zapobiec przedwczesnym procesom starzenia się skóry, klient nie powinien wykorzystywać całego czasu naświetlania. Bez ryzyka może przebywać na słońcu 99 minut. W wyniku przeprowadzonych eksperymentów można wysnuć przypuszczenie, że ochronie skóry przed starzeniem odpowiada około 66% współczynnika ochrony.

Określenie wysokości współczynnika ochrony zależy od:

–    dodatku jednego lub więcej filtrów chemicznych,

–    dodatku mikropigmentów,

–    sposobu aplikacji i rodzaju substancji bazowej preparatu.

Dodaj komentarz