Kremy ochronne

Kremy ochronne, zabezpieczające skórę przed wpływem mrozu, skutkami częstego moczenia w wodzie, chemikaliami i zanieczyszczeniami przemysłowymi (smoła, oleje silnikowe, lakiery), tworzą na skórze powłokę z oleju parafinowego. Mają chronić skórę przed utratą wilgoci i ciepła. Dobrą ochronę zapewniają również oleje i woski silikonowe, ponieważ
są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie substancji żrących, hydrofobowe i dobrze tolerowane przez skórę. W przypadku warstw silikonowych działanie okluzyjne jest słabsze niż dla parafin. Aby kremy ochronne lepiej się rozsmarowywały dodaje się do nich mirystynian i palmitynian izopropylu. Wosk pszczeli i alkohol cetylowy przedłużają trwałość kremu. Lanolina i pochodne lanoliny sprawiają, że kremy parafinowe i silikonowe są lepiej tolerowane przez skórę, ale jednocześnie warstwa ochronna przepuszcza więcej wody.

Kremy ochronne dostępne są w różnych postaciach, jako specjalne kremy do rąk, tzw. „niewidzialne rękawiczki”, kremy sportowe, przeciwsłoneczne i bezwodne ochronne do ust, emulsje typu W/O, O/W i mieszane, sztyfty, maści, żele i roztwory alkoholowe. Nie zawsze jednak te preparaty zapewniają wystarczającą ochronę skóry przed działaniem szkodliwych środków. Jeśli pojawią się wątpliwości co do działania preparatów, zaleca się użycie rękawiczek ochronnych.

Większość preparatów ochronnych można zmyć wodą i detergentami. Substancje filmotwórcze nie przepuszczające wody znajdujące się w preparatach ochronnych to np. żywica benzoesowa, wosk pszczeli, mastyks (żywica pistacjowa) i pochodne celulozy. Barierą dla rozpuszczalników organicznych są np. alginian sodowy, etery celulozy i żelatyna. Preparaty ochronne przeciw pytom przemysłowym, smołom i smarom pokrywają skórę np. glinką kaolinową, talkiem i stearynianem cynku.

Wazelina jest środkiem ochronnym znanym od dawna. Po dodaniu tlenku cynku i innych wypełniaczy łatwiej się rozsmarowuje i mniej klei. Wazelina często jest podstawowym składnikiem kremów uniwersalnych i maści leczniczych.

Kremy do popękanej skóry chronią skórę rąk i stóp przed pęknięciami i zadrapaniami. Oprócz wazeliny i olejów parafinowych zawierają substancje czynne, np. d-pantenol i witaminę E, zwiększające odporność naskórka i przyspieszające gojenie się ran.

Sztyfty natłuszczające do ust i skóry twarzy składają się z mieszanek parafiny i wosku, naturalnych tłuszczów i olejów, estrów wyższych kwasów tłuszczowych i alkoholi tłuszczowych. Pigmenty, np. dwutlenek tytanu i chemiczne filtry UV, chronią skórę przed działaniem światła.

W zależności od zastosowania, emulsje ochronne określane są różnie, np. jako kremy uniwersalne, dla niemowląt, sportowe, ochronne itd. Kremy o dużej zawartości oleju zawdzięczają swoje działanie ochronne olejom mineralnym i woskom. Kremy zawierające dużo wody i roztworów alkoholowych chronią skórę dzięki substancjom filmotwórczym rozpuszczalnym w wodzie lub etanolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *