Kremy na noc

Kremy na noc z reguły są emulsjami typu W/O.

Nie wchłaniają się tak szybko i przez jakiś czas pozostawiają na skórze tłusty połysk. Z tego powodu znajdują również zastosowanie jako kremy do masażu. Faza olejowa kremu na noc zawiera, oprócz tłuszczów i olejów organicznych, także oleje i tłuszcze mineralne utrudniające wyparowanie wody ze skóry. Do kremów dodawane są witaminy rozpuszczalne w oleju, zwłaszcza witaminy A i E, fitohormony oraz wyciągi z łożyska bez hormonów, a także oleje z wiesiołka, nasion winogron i ogórecznika i inne, ceramidy roślinne i różne substancje rozpuszczalne w oleju. Faza wodna może zawierać takie same składniki jak kremy na dzień.

Ponieważ kremy na noc są bogate w substancje czynne, określono je mianem kremów odżywczych. Żaden krem nie jest jednak w stanie odżywić skóry od zewnątrz. Zdrowe, pełnowartościowe odżywianie znaczy dla skóry o wiele więcej niż niektóre kremy!

Im bardziej krem odpowiada naturalnej emulsji powierzchniowej skóry, tym lepiej skóra go znosi. Płaszcz wodnolipidowy na powierzchni skóry może być w zależności od stanu skóry albo emulsją typu W/O albo O/W. Oprócz dodatków wygładzających skórę, np. mirystynianu izopropylu i glikolu propylenowego, najważniejszymi składnikami preparatów pielęgnacyjnych są substancje nawilżające.

Naturalna wilgotność skóry zmniejsza się wskutek wpływu środowiska (centralne ogrzewanie, urządzenia klimatyzacyjne). Wilgoć wyparowuje, naskórek wysycha. Przyczyną wysychania skóry są nie tylko niedobór i zaburzenia składu lipidów spoiwa międzykomórkowego, ale także niedobór substancji hi-groskopijnych. Zarówno kremy W/O, jak i O/W nawilżają skórę dzięki hydrofilowym składnikom nawilżającym oraz lipidom o słabszym lub silniejszym działaniu okluzyjnym. W zależności od ilości i rodzaju składników nawilżających kremy mogą utrzymywać wilgoć nawet przez 24 h. Kremy typu W/O z reguły mają silniejsze działanie okluzyjne. Stosując jako bazę kremu emulsję typu W/O wprowadzając nośniki (np. liposomy lub nonoparty) można zwolnić uwalnianie substancji nawilżających i wydłużyć ich działanie. Emulsje pielęgnacyjne zawierające zbyt dużo wody mogą powodować gwałtowne uczucie napięcia skóry. Preparaty o zbyt dużej zawartości tłuszczów mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników i uczulać, ale o tym decyduje nie tylko zawartość lipidów, ale także ich rodzaj. Niektóre substancje tłuszczowe silniej niż inne sprzyjają tworzeniu się zaskórników.

Dla zapewnienia warstwie rogowej jak najdłuższego nawilżania i złagodzenia zmarszczek substancje nawilżające dodaje się nie tylko do kremów nawilżających, ale także do kremów na dzień, na noc i do 24–godzinnych. Dobre nawilżenie warstwy rogowej obserwowano po zastosowaniu związków wielkocząsteczkowych (hydrolizatów protein, kwasu hialuronowego, chitozanu i innych). Hydrolizaty protein są dużymi cząsteczkami i nie przenikają przez warstwę rogową naskórka i nie mogą dotrzeć do skóry właściwej. Skóra człowieka jest „białkoodporna”. Slogany reklamowe zapewniające, że włókna kolagenowe można odnowić za pomocą kolagenu, a tym samym odmłodzić skórę, są nieprawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *