Lakiery do paznokci cz.1

Lakiery do paznokci

Lakiery do paznokci mają chronić i upiększać paznokcie, jak również korygować ich kształt. Lakiery tworzą na płytce paznokciowej ochronną warstwę elastyczną, która nie przepuszcza wody. Warstwa ta powstaje dzięki nitrocelulozie oraz dzięki naturalnym i syntetycznym żywicom, np. poliakrylanom, polioctanowi winylu oraz żywicom glicerynowo-ftaio-wym. Aby warstwy żywicowe nie odpryskiwały, dodaje się do lakierów zmiękczacze (plastyfikatory), np. stearynian butylu lub kamforę, a jako rozpuszczalniki i rozcieńczacze stosowane są alkohole (butanol i propanol) lub octan etylu, toluen i aceton. Kolor lakierom nadają nieorganiczne barwniki i pigmenty, np. tlenki żelaza i dwutlenek tytanu, organiczne laki oraz barwniki rozpuszczalne w alkoholu lub ekstrakt. Aby lakier nie osadzał się na buteleczce i upłynniał po wstrząśnięciu, dodaje się do niego środki zwiększające tiksotropię oraz rozpraszacze, takie jak metalowe płytki lub kuleczki. Dodatki tiksotropowe pozwalają na upłynnienie lakieru podczas wstrząsania i nakładania, ułatwiając tym samym równomierne nakładanie lakieru na paznokcie.

Dobry lakier do paznokci powinien mocno i równomiernie pokrywać paznokieć, szybko wysychać oraz długo się trzymać bez odpryskiwania. Nie powinien trwale zabarwiać płytki paznokciowej. Musi być również odporny na zadrapania, które mogą powstać podczas prac domowych. Należałoby ponadto oczekiwać, że będzie także odporny na chemiczne działanie środków do prania i zmywania. Lakiery do paznokci nie powinny się osadzać na ściankach butelki.

Dodatkiem tiksotropowym jest np. krzemianka koloidowa, która zapobiega także osiadaniu pigmentów na ściankach buteleczki. Lakier do paznokci powinien się również łatwo nakładać.- Musi więc być odpowiednio płynny, aby się łatwo rozprowadzał. Nie może być jednak zbyt płynny, aby po nałożeniu nie spłynął do łożyska paznokcia. Wprawdzie powinien szybko wysychać, ale niezbyt szybko, aby podczas nakładania i wysychania nie powstały paski.

Składniki lakierów do paznokci i ich działanie.

Składniki Działanie
Pigmenty i barwniki, substancje filmotwórcze, np. azotan celulozy, żywice naturalne i syntetyczne Nadają kolor, połysk i mieniący się blask, tworzą na płytce paznokciowej powłokę lakierową, przedłużają trwałość i zwiększają połysk
Zmiękczacze, np. stearynian butylu, kamfora, olej rycynowy

Rozpuszczalniki, np. butanol, propanol, toluen, octan etylu, aceton

Poprawiają elastyczność powłoki lakierowej

Rozpuszczają składniki, określają czas wysychania i twardnienia

Dodatki tiksotropowe np. bentonit, koloidalny kwas krzemowy Ułatwiają nakładanie, zmniejszają osadzanie się pigmentów, upłynniają lakier po wstrząśnięciu
Metalowe płytki Upłynniają lakier po wstrząśnięciu

Składniki lakierów do paznokci i ich działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *